Beton Kabuklu Spor Kompleksi Binası

Nüshet Çamuşoğlu / nushet@ekoyapidergisi.org
Kaliforniyalı mimarlık stüdyosu Brooks + Scarpa, Florida'daki bir spor kompleksi için "yağmuru gözler önüne sermek" üzere tasarlanmış eğimli bir beton kabuğa sahip merkezi bir yapı oluşturdu.Pompano Beach Youth Sports Complex'teki Field House, çevredeki spor alanları için imtiyazlar ve ofisler barındıran 4.100 fit karelik (380 m²) bir pavyon. Aynı zamanda spor kompleksi için tabelalar ve çeşitli tesisler için depolar içerir.

Field House, kuzey cephesinde sarı boyalı metal bir kafes ile etrafı saran bir sundurma oluşturacak şekilde tahta formlu beton bir kabukla sarılmış cam bir binadan oluşur. Beton kabuk, ofislerin ve depoların bulunduğu iç cam yapıyı ve çevresindeki açık alanları koruyor.

Spor Kompleksi Binası

Brooks + Scarpa tarafından "eğlenceli ve heykelsi" olarak tanımlanan kabuk, zemin bağlantıları arasında oluşturulan büyük açıklıklarla noktalarda zemine doğru eğiliyor. Kabuğun çatısı, Fort Lauderdale'in kuzeyinde yer alan Pompano Beach'teki yoğun yağışlardan faydalanmak amacıyla, suyun oluklarla bitişikteki bir yağmur bahçesine akıtıldığı merkezi bir noktaya doğru hafifçe alçalır.

Brooks + Scarpa, "Çatı, mazgaldan gelen yağmuru gösterecek şekilde eğimli.“ dedi. "Yağmur çatıdan yağmur bahçesine doğru akıyor ve burada su tekrar yer altı sularına sızıyor."

Spor Kompleksi Binası

Kuzey cephesindeki metal kafes sarıya boyanmış. Zeminle birleşirken dalgalı bir desen oluşturmakta ve yer yer yukarıda asılı kalarak sundurma alanına perde benzeri bir giriş oluşturur. "YSC" harflerini oluşturmak için kafesin direklerine küçük metal çıkıntılar yapıştırıldı ve uzaktan bakıldığında kompleks için bir karşılama tabelası oluşturuldu. Beton bir bank kafesin etrafını sarar.

Spor Kompleksi Binası

Kafesin sarısı içeriye, sundurma çıkıntısının tavanlarına ve her ikisi de oluklu metal panellerle kaplanmış olan iç yapının bazı cephelerine taşınmış. Florida sıcağına karşı bir soluklanma alanı sağlamak için sundurmanın tavanından büyük mavi fanlar sarkıyor. Sundurma alanı, tarlaların ve bitişikteki otoparkın net manzarasını sağlayacak şekilde yönlendirilmiş.

Spor Kompleksi Binası

Stüdyo, "İmtiyaz alanı ve ofis alanı, güvenli ve çekici bir etkinlik alanı yaratmak için sahaların ve park alanlarının net bir şekilde görülmesini sağlıyor." dedi. "Tasarım son derece dayanıklı ve uygun maliyetli malzemelerden yapılmıştır."

Spor Kompleksi Binası

Yapının çatısındaki su toplama sisteminden yararlanmak için "düşük etkili" peyzaj tasarımı dahil edilmiş. Bu tasarım, çim alanların arasına serpiştirilmiş taş ve çalılardan oluşan bahçeleri ve Field House'dan kompleksin diğer tesislerine doğru uzanan sirkülasyon yollarını içeriyor. Youth Sports Complex 10 dönümlük bir alanı kaplamakta ve futbol, Amerikan futbolu ve lakros için sahalar barındırır. Brooks + Scarpa 2022 yılında prestijli AIA Altın Madalyası'nı kazanmış. Kaliforniya ve Florida'da ofisleri bulunan şirketin son çalışmaları arasında Los Angeles'ta kıvrımlı bir alüminyum perdeye sahip bir konut bloku da yer alıyor.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)