Çevre Dostu Çok İşlevli Bir Spor Kompleksi

Nüshet Çamuşoğlu / nushet@ekoyapidergisi.org
Wielerdroom Heusden-Zolder, Belçika'nın kuzeydoğusundaki Flandre bölgesinde 250 metrelik kapalı bisiklet pisti ve merkezi spor alanları bulunan çok işlevli bir spor kompleksi. 16.000 m2 büyüklüğündeki proje eski bir yarış pisti üzerine inşa edilmiş ve Antwerp merkezli B-architecten tarafından yerel firma dbv architecten ile iş birliği içinde kazanılan bir belediye yarışmasının sonucu olarak ortaya çıkmış.

Bina, bölgesel bir bisiklet ağının ve çevredeki ormanlar boyunca uzanan yürüyüş yollarının bir parçasını oluşturan yamuk ve eğimli arazisinin şekline uyacak şekilde tasarlanmış Hap şeklindeki yapı, açıkça görülebilen kamusal bir ön ve lojistik bir arka kısım ile iyi yönlendirilmiş. Ayrıca yan tarafındaki mevcut yarış pistine de bağlanıyor.

Spor Kompleksi

Ana merkezi saha ve pist, spor salonu, egzersiz laboratuvarı, tıp merkezi, teraslı kafeterya, toplantı odaları ve ofisleri içeren ikincil program bileşenleriyle dolu eş merkezli kabuklarla çevrili 1.000 sabit ve 1.000 hareketli koltukla destekleniyor. Kompleks, eğlence amaçlı, amatör ve profesyonel sporcuların yanı sıra ziyaretçiler, lojistik ve idari personel ile sağlık personeli tarafından kullanılmak üzere tasarlanmış. Bina, ayrı sirkülasyon akışları ile birden fazla eş zamanlı kullanıma olanak sağlamakta ve verimli, kullanıcı dostu ve gerçekten çok amaçlı bir bina elde etmek için erişim kontrolünü modüle eden teknolojilerle desteklenmiş.

Yüksek hava geçirmezlik ve düşük yalıtım değerlerine sahip yüksek performanslı modüler bina kabuğu ve bina yönüne uyarlanmış güneş kazanç faktörüne sahip camlar, kompleksin enerji maliyetlerini azaltmasına yardımcı oluyor. Çatısı da toplam 319 kilovat tepe (kWp) kapasiteye sahip fotovoltaik güneş panelleriyle donatılmış.

Tasarım ekibi, 2750 m²'lik cepheyi dairesel bir şekilde prefabrik hale getirmek için inşaat ortağı Machiels Building Solutions ile iş birliği yaptı. Sandviç paneller, panellerin sökülüp yeniden kullanılmasını mümkün kılan kuru bağlantılarla tutturuldu. Çevreyle etkileşimin istendiği yerlerde, örneğin bina girişinde, aksi takdirde opak olan cephe modülleri camla doldurularak dış cephede vurgular yaratılmış ve çevredeki ormanlarla görsel bağlantıya izin verilmiş.

Spor Kompleksi

Cephe elemanları, bina içinde optimum akustiği sağlayan ahşap çerçeve duvarlarla inşa edilmiş. Duvarlar ve tavanlar da ses emici ahşap yünü çimento panellerle donatılmış. Hafif çatı konstrüksiyonu, taş yünü yalıtımlı delikli çelik bir tabliyeden oluşuyor. Çeşitli spor tesisleri arasındaki gürültü iletimini sınırlamak için ortak bölme duvarları çoğaltılmış.

Spor Kompleksi

Cephede olduğu gibi, sökülebilir yapı elemanları ilkesi, basit iç yeniden düzenlemeye izin vermek için ara bölme duvarlarına da uygulanmış. Beton prekast kolonların üzerinde, binanın kullanım ömrü sona erdikten sonra da sökülüp yeniden kullanılabilen çelik makas çatı strüktürü yer alıyor. Klasik eğimli çatılarla çalışmak yerine, çatı şekli parabolik bir eğime uyarlanarak klasik eğimli bir çatıya kıyasla yüzde 24 oranında malzeme tasarrufu sağlanmış.

Spor Kompleksi

l'Union Cycliste Internationale (UCI) tarafından en üst sınıf kapalı alan bisiklet pisti olarak onaylanmak için özellikle zorlu tasarım koşulları yerine getirilmiş. Bunlar arasında, resmi yarışmalarda doğru zaman kaydını sağlamak için hava akımlarının ve istenmeyen hava hareketlerinin sıkı bir şekilde kontrol edilmesi ve hem yaz hem de kış aylarında iç mekan hava kalitesi ile termal konforun dengelenmesinde zorluklar yaşanması yer alıyor. Yeterli hava değişimi, çalışma odalarındaki havalandırma akış hızlarının artırılması ve binanın sensörlerle sürekli izlenerek havalandırmanın sadece gerektiği zaman ve gerektiği yerde yapılmasıyla sağlandı.

Binanın çevre üzerindeki etkisini azaltmak için sahada bir dizi tasarım unsuru gerçekleştirilmiş. Sahanın en alçak noktasında yer alan bir süzülme sazlık alanı, yağmur suyu kuyuları için bir taşma işlevi görmekte ve özellikle büyük çatıdan gelen yağmur suyunu toprağa geri sızdırır. Sahada ihtiyaç duyulan asfaltlama miktarını sınırlamak için yaklaşık 170 park yeri plastik çim plakalarla inşa edilmiş. Kompleksin girişindeki rekreasyon parkı meydanı ise su geçirgen derzli kaldırım olarak inşa edilmiş.

Spor Kompleksi

Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)