EkoYapı Dergisi - Ekolojik Yapılar ve Yerleşim Dergisi

Binalar ile Yerleşmeler İçin Yeşil Sertifika Yönetmeliği Yürürlüğe Girdi

"Binalar ile Yerleşmeler İçin Yeşil Sertifika Yönetmeliği" Resmi Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe girdi.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın “Binalar ile Yerleşmeler İçin Yeşil Sertifika Yönetmeliği” Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Yönetmelik ile binalar ve yerleşmelerin doğal kaynakları ve enerjiyi verimli kullanmaları ve olumsuz etkilerinin azaltılması yönünde sistemlerin geliştirilmesi için değişikliklere gidildi.

Yönetmelik ile binalar ve yerleşmelerin doğal kaynakları ve enerjiyi verimli kullanarak çevreye olan olumsuz etkilerini azaltılması amaçlanıyor ve ulusal yeşil bina bilgi sistemi (YeS-TR) kapsamında değerlendirme ve belgelendirme süreçlerinin işletilmesine yönelik usul ve esasları belirleniyor.

Düzenlemeye göre sistem kapsamında Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yayınlanacak değerlendirme kılavuzu ile binalar ile yerleşmelerin belgelendirilmesine ilişkin performans ölçütleri ve ağırlık yüzdeleri belirlenecek.

İsteğe bağlı olacak yeşil bina sertifikasını edinmek isteyen mevcut ve yeni bina veya yerleşme sahipleri, yeşil sertifika uzmanları aracılığı ile Bakanlıkça yetkilendirilen değerlendirme kuruluşuna başvuru yapacaklar.

Değerlendirme kuruluşları da değerlendirme ve sertifikalandırılma  işlemlerini yeşil bina kılavuzundaki ilkeler doğrultusunda, YeS-TR’de gerçekleştirecekler.

Yetkili değerlendirme kuruluşu olmak için kamu kurum ve kuruluşları, üniversiteler, sürdürülebilir binalar ile sürdürülebilir yerleşmeler gibi konularda faaliyet gösteren sivil toplum kuruluşları, mimarlık ve mühendislik hizmetleri veren ve 27/1/1954 tarihli ve 6235 sayılı Türk Mühendis ve Mimar Odaları Kanunu uyarınca büro tescilini yaptırmış kurum ve kuruluşlar değerlendirme kuruluşu olmak için başvuru yapabilecekler.

Yeşil sertifika uzmanı olmak için ise Çevre ve Şehircilik Bakanlığı veya yetkilendirdiği kurum veya kuruluş tarafından verilecek eğitime katılıp, eğitim sonrası yapılacak sınavda başarılı olma şartları aranıyor.

Detaylı bilgi için : http://www.resmigazete.gov.tr/...


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)