Bir Tiny House Örneği "StudioPod"

Nüshet Çamuşoğlu / nushet@ekoyapidergisi.org
StudioPod fazla yer kaplamayacak kadar küçük, ancak rahat bir çalışma alanı sağlayacak kadar büyüktür. Bu tonlarca olasılığa sahip bir aksesuar konut birimidir (ADU), istenildiğinde her şey olabilen kendi kendine yeten bir kapsüldür.

StudioPod her yere monte edilebilir. Nereye koyulursa koyulsun bu kapsül iş veya eğlence için kullanılabilecek özel bir alan haline gelir. Kapsülün içine koyduğunuz her şeyin ağırlığı eşit olarak dağıtılacak. Bu kapsülü tamamen oluşturmak yalnızca bir veya iki gün sürer ve bittiğinde hemen kullanılabilir. Autonomous tarafından tasarlanan StudioPod'da dolap, çalışma masası, kitaplık, TV sehpası, sehpa ve çekyat bulunur. Erişmeniz gerekebilecek tüm HVAC ve elektrik için prizler ve bağlantılar var. 

StudioPod

Ayrıca kapsülün dış kısmı sert su geçirmez, hava koşullarına dayanıklı yapı sağlamak için alüminyum ile kaplanmış. Yalıtım için bal peteği kağıdı kullanıldı. Malzeme ayrıca bir ses yalıtım katmanı oluşturur. Ve her şey çelik bir çerçeve üzerine inşa edilmiş. Cam 8 milimetre kalınlığındadır ve mukavemet için sertleştirilmiş. 12,9 x 8,8 fit ölçülerindeki kapsülün temeli, 12,5 x 8,4 fit ölçülerindeki kapsülün gövdesi de dahil olmak üzere dört tona kadar ağırlığı destekleyebilir.

StudioPod

Ayrıca iç mekan canlı, aydınlık ve sadedir. Depolama rafları, dolap alanı ve TV alanının yakınında uzun, geniş bir raf ile tasarlanmış. Bu arada masa bir pencerenin önüne yerleştirilmiş.

StudioPod

Sonuç olarak tasarım basit ama çekici, kendi tarzında zariftir. StudioPod koyduğunuz her yerde güzel görünecek. Tasarım gerektiği gibi düz zemine veya eğimli zemine yerleştirilebilir ve orada ne istenirse yapılabilir. Bu kapsülü özel bir çalışma alanına, bir egzersiz odasına, dünyadan sessiz bir kaçış alanına veya ne istenirse ona dönüştürülebilir. İnsanlar bu tür kapsül alanların değerini anladıkça, dünya çapında bunun gibi küçük, kendi kendine yeten müstakil birimlerin tüm dünyada daha popüler hale geliyor.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)