Minik Güzel Doğa Dostu

(Mooble House Sponsorluğunda ve bu makalede kullanılan tüm fotoğraflar Mooble House’a aittir.)

Çıkış noktası Amerika Birleşik Devletleri olan Tiny House, küçük ölçekli, tam donanımlı konut birimi olarak tanımlanabilir. Bu evlerde yaşamak, basit bir hayat yaşama arzusu ile bilinçli bir seçimle yapılır.

Tiny House

Ekonomik güçlerin sürekli olarak dünyadaki yaşam biçimimizi ve ihtiyaçlarımızı değerlendirmemizi dayattığı hızla değişen bir dünyada yaşıyoruz. Özellikle son 50 yılda büyüyen yaşam alanlarımızı lüzumlu / lüzumsuz birçok eşya ile dolduruyoruz. Ancak bu tüketime dayalı sistemin insanoğlunu yeteri kadar mutlu edemediği gerçeğinden kaçamıyoruz. Bir ev sahibi olabilmek adına, yıllarca süren banka kredilerini ödeyebilmek için daha fazla çalışıyor, kendimize daha az vakit ayırıyoruz. Bunların farkına varan bir grup tarafından ortaya atılan tiny house (minik ev) hareketi, daha basit ve dünyaya daha az zarar veren bir şekilde yaşama arzusuna karşılık veriyor.


İLK BAKIŞTA BİR KAÇIŞ, BİR NEFES ALMA DENEYİMİ GİBİ ALGILANSA DA ‘MİNİK EV’ HAREKETİ HER GEÇEN GÜN DAHA FAZLA İNSAN TARAFINDAN KABUL GÖRÜYOR. TINY HOUSE’LAR GENELLİKLE KÜÇÜK DENEBİLECEK ÖLÇÜLERDE OLMAKLA BİRLİKTE YAŞAM ALANI, UYKU ALANI, MUTFAK VE BANYO İÇERİYOR.


Tiny house nedir?

Çıkış noktası Amerika Birleşik Devletleri olan tiny house, küçük ölçekli, tam donanımlı konut birimi olarak tanımlanabilir. Bu evlerde yaşamak, basit bir hayat yaşama arzusu ile bilinçli bir seçimle yapılır. Çoğunlukla eşyalara daha az bağlanarak, dünyaya daha az iz bırakmak isteyenlerin tercih ettiği bu yaşam alanları insanların yaşamak için tükettiği kaynakları azaltıyor ve daha az tüketmeye teşvik ediyor. Basit bir yaşam biçimine yönelmek ise daha sürdürülebilir bir geleceği mümkün kılıyor. Hareketin başlamasında, A.B.D.’de özellikle 2007-08 ekonomik krizinin etkileriyle işsizlik ve haciz nedeniyle binlerce kişinin evlerini kaybetmesi ve bu kişilerin bir kısmının geleneksel büyük Amerikan evlerine alternatif olarak tiny house’lara yönelmesi etkili olmuştur. Bunun dışında karbon ayak izini küçültmek isteyenler, eşyalarından kurtulup daha basit bir yaşamı hayal edenler de hareketin canlanmasında etkili olmuştur.

İlk bakışta bir kaçış, bir nefes alma deneyimi gibi algılansa da ‘Minik Ev’ hareketi her geçen gün daha fazla insan tarafından kabul görüyor. Tiny house’lar genellikle küçük denebilecek ölçülerde olmakla birlikte yaşam alanı, uyku alanı, mutfak ve banyo içeriyor. Hatta verandası olanlara rastlamak bile mümkün. Birçoğu kolayca taşınabilmesi için römorka takılabilecek şekilde inşa ediliyor. Bu evleri kendi kendine yeten, şebekeden bağımsız olarak inşa etmek, kendi elektriğini üretmesi ve atık su / yağmur hasadı gibi özelliklerin eklenmesi de mümkün. Jay Shafer ve Dee Williams tiny house hareketinin bilinen öncülerinden. Bu ikili evlerini bir römorka inşa ederek, güzel bir felsefe ile ilginç bir hareketin yaratıcı kahramanları olmuşlardır. Bu günlerde popülerliği iyice artan hareket konusunda kitaplar, bloglar ve hatta televizyon programları yapılmaktadır. Hareketin kökü Amerika Birleşik devletlerine dayansa da hareket şaşırtıcı bir şekilde Hollanda başta olmak üzere Avrupa ülkelerinde de ilgiyle takip edilmekte ve kullanıcı sayısı hızla artmaktadır. Küçük evlere olan ilgi, dünya genelinde kira ve ev fiyatlarının hızla yükselmesi ile elde edilen gelirin büyük bir bölümünün sadece barınma ihtiyacına gidiyor olması sonucunda artış göstermiştir. Buna paralel olarak, bir zamanlar yaygın olan ev sahibi olma hayali sadece elde edilmesi zor değil, aynı zamanda genç nesiller için 30 yıllık bir borçlanma anlamına gelmesi  alternatif konutlara yönelimin artmasına neden olmuştur. 

Jay Shafer ve yaptığı tiny house
Jay Shafer ve yaptığı tiny house

2019-2022 yıllarında var olan pandemi sürecinde yaşanan kapanmalar, ev algısının dört duvardan ibaret olmadığı gerçeğini tüm netliğiyle ortaya koymuş, doğadan kopuk bir yaşamın mümkün olmadığı anlaşılmıştır. Bu süreçte birçok kişi çareyi karavan ve tiny house’larda yaşamakta bulmuştur. Bu yaşam biçimini, ev sahibi olmak isteyen genç insanlar, evleriyle seyahat etmek isteyen orta yaşlılar, büyük borç yükünün altına girmek istemeyen her yaştan insan tercih edebilmektedir. Ayrıca yapılan araştırmalara göre tiny house yaşamını tercih eden her beş kişiden ikisi 50 yaşın üstündedir ve kadınlar erkeklere oranla daha fazla bu yaşam biçimini seçmektedir.


BU YAŞAM BİÇİMİNİ, EV SAHİBİ OLMAK İSTEYEN GENÇ İNSANLAR, EVLERİYLE SEYAHAT ETMEK İSTEYEN ORTA YAŞLILAR, BÜYÜK BORÇ YÜKÜNÜN ALTINA GİRMEK İSTEMEYEN HER YAŞTAN İNSAN TERCIH EDEBİLMEKTEDİR.


Tiny house Felsefesi

Son 50 yılda aileler küçülmesine rağmen evlerimizin büyüklüğü arttı. Sadece evlerimizin değil, sahip olduğumuz maddi eşyaların miktarı da ticaretin etkisi altında arttı. Artık küçük metrekarelere, az odalara sığamaz olduk. Ama bir dönüm noktasındayız, insanlar geniş yaşam alanlarının fazla eşyanın onları mutlu etmediğinin farkına varıyor. Birçok kişi bu standartları yakalamak için maddi sıkıntılara giriyor. Tiny house hareketi, daha basit ve dünyaya daha az zarar veren bir şekilde yaşama arzusuna cevap veriyor.

Tiny house’ da yaşamanın avantajları neler?

Hiç kuşkusuz tiny house sahibi olmanın ilk avantajı özgürlük. Herhangi bir sebepten dolayı yer değiştirmek gerektiğinde evinizi de beraberinizde götürebilirsiniz. Örneğin, iş değişikliği yaptınız ve taşınmanız gerekiyor ya da her gün aynı yerde uyanmaktan sıkıldınız, dünyayı görmek ve sürekli seyahat etmek istiyorsunuz ev aramaya ve bunun maliyetlerine katlanmanıza gerek yok. Evinizi aracınızın arkasına bağlayın ve dilediğiniz yere taşının...

Tiny house
Tiny house

Basit yaşam tarzı

Tiny house basit yaşamak isteyenler için de iyi bir alternatif. Bazı insanlar modern yaşam tarzının kendilerini ifade etmediğini düşünür, daha az materyal ile yaşamak, manevi değerlere odaklanarak yaşamlarınaz yön vererek, daha bilinçli ve derinlikli bir yaşamı tercih ederler.

Sürdürülebilirlik

Gün geçtikçe daha fazla insan gezegenimizin geleceği ile ilgili endişelenmeye başlıyor. Sürekli büyümeye odaklanan bakış açısının çevreye verdiği zararın farkındalığı artıyor ve insanlar gidişatı değiştirecek hareketlere destek vermek istiyor. Sürdürebilir şekilde yaşayarak, karbon

ayak izlerini azaltarak, olumlu bir örnek oluşturup diğerlerini de etkiliyorlar. Küçük bir evde yaşamak ise tüm bu kaygılar ile mükemmel bir uyum gösteriyor.  Tiny house’ların bir diğer avantajı ise tasarım yeteneğini sergilemenin bir yolu olması. Bu evler inşa edilirken maddi değerini değil, en iyi yaşama deneyimini düşünerek özel olarak tasarlanıyor. Tiny house’lar genellikle sahipleri veya şirketler tarafından inşa edildiğinden, evlerin tasarımına ve yaratılmasına çok fazla düşünce ve işçilik dahil oluyor.

Ekonomik!

Minik bir eve sahip olmak için yıllarca tasarruf edilmesine ya da yıllarca borçlanmaya gerek kalmıyor. Normalde ev sahipleri gelirlerinin yüzde 25’i ila 50’sini konut masraflarına ayırır. Tiny house’da kullanılan su, elektrik ve gaz miktarı normal bir evden çok daha düşüktür. Bunun yanı sıra, birçok Tiny house, güneş panelleri ve pillerden faydalanarak kendi enerjisini üretecek şekilde donatılmıştır. Bu durum maliyetleri daha da düşürür. Tiny house’da eşyalar için fazla yer olmadığından, yeni bir şey satın alırken bilinçli karar vermek zorunda kalınır. 

Tiny house
Tiny house

TINY HOUSE’DA YAŞAMAK EV İLE İLGİLİ MALİYETLERİ AZALTIR. AYRICA, EVİN TEMİZLİĞİ VE BAKIMI FAZLA ZAMAN ALMAZ. TINY HOUSE’DA YAŞAMANIN BASİTLİĞİ HAYATA DAHA FAZLA ODAKLANMAYA KATKI SAĞLAR.


Küçük ev, büyük zaman...

Tiny house’da yaşamak ev ile ilgili maliyetleri azaltır. Ayrıca, evin temizliği ve bakımı fazla zaman almaz. Tiny house’da yaşamanın basitliği hayata daha fazla odaklanmaya katkı sağlar. Daha küçük bir ev inşa etmek için daha az malzeme gerekir, bu evi ısıtmak – soğutmak için daha az enerjiye ihtiyaç vardır. Vergilendirilmesi, bakım maliyetleri haliyledaha düşüktür. Bu nedenlerle küçük ev sahiplerinin yüzde 55’inin büyük evlerde yaşayanlara göre daha fazla tasarruf etmesi de şaşırtıcı değil. 

Tiny house ile deprem korkusuna son! 

Ülkemizin birçok şehri fay hatları üzerinde yer alıyor ve yüksek deprem riski altında. Bu nedenle yaşadığımız yapıların güvenli olması hayati önem taşıyor. Ülkemizde özellikle son yıllarda yaşanan büyük depremler ve maalesef mevcut yapı stokunun çoğunlukla deprem dayanımlı olmaması tiny house’lara olan ilgiyi daha da artırdı. Çelik altyapıya sahip dayanıklı ve esnek olan bu yaşam alanları deprem anında son derece güvenli olduğu için tercih ediliyor. Ayrıca deprem sonrası evini kaybedenler için de hızlı inşa edilen güvenli barınma olanakları sunuyor.

Sadece konut değil, her ihtiyaca tiny house

Tiny house yaşam alanları sadece barınma ihtiyacını karşılayacak bir seçenek olmaktan çıkıp, konaklama tesisi, ofis, mağaza v.b fonksiyonlar için de sıklıkla tercih edilir hale gelmiştir. Küçük evler sadece şirin görünmekle kalmayıp, sürdürülebilir yaşama teşvik eden büyüyen bir hareketin bir parçasıdır. Birçok tasarımcı bu küçük evleri inanılmaz derecede donanımlı hale getirmek için yenilikçi yollar bulmuşlardır.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)