Birleşik Krallık İskân Komisyonu, Planlamacıları “Çirkinliğe Hayır” Demeye Çağırıyor

Daha İyi Bina, Daha Güzel Bina Komisyonu son raporunda, UK konseylerinden “çirkin” konut planlarını reddetmelerini ve araç trafiğinin az olduğu imar planlarına öncelik vermelerini talep etti. Güzellik için alan yaratmaya davet eden komisyon raporunda,  plan izni verilirken konut imarlarının güzelliğine daha fazla ağırlık verilmesi önerildi.

Raporda, konseylerin “çirkinliğe hayır” diyecek güvene sahip olmaları istendi. Ayrıca insanların plan aşamasına kadar itiraz edemedikleri mevcut model yerine yerel toplulukların tasarım sürecinin daha erken aşamalarına dahil olabilmesi talep edildi.

 “Sadece zenginler için değil, herkes için güzellik.”

Trafiğe kapalı ana caddelerin yanı sıra sadece konutlarda yaşayanlara değil- bu tip yerlerde insanlar en temel imkânlara ulaşmak için bile arabaya ihtiyaç duyuyor- tüm topluluğa açık binaların inşa edilmesi de önerildi.

Raporun genelinde terk edilmiş bölgelerin geliştirilmesi vurgulanıyor ve bina nerede yapılıyor olursa olsun güzellik konusu ön plana çıkarılıyor.

Geçici başkan Nicholas Boys Smith konuyla ilgili olarak şunları söylüyor: “Merkezlerin dışında yer alan, çok sayıda dükkânın bulunduğu terk edilmiş alanları ve eski, çirkin süpermarketleri yeniden imara açmak, buralara yeni toplulukların yerleşmesi, insanların aile kurabileceği, çalışacağı ya da yerleşeceği yerlere dönüşmesi gibi çok güzel bir olaya vesile olacaktır.

As başkan Roger Scruton’ın Mayıs ayında görevden alınması üzerine geçici olarak başkanlık yapan Smith ayrıca şunları ekliyor: “Güzellik sadece eski binaların ya da korumaya alınmış bölgelerin bir özelliği olarak kalmamalı; güzellik, yeni binalardan, mekânlardan ve yerleşim alanlarından da beklediğimiz bir şey olmalı.”

“Güzelliği sadece zenginlere değil herkese dağıtmalıyız.”

UK, 2020’den önce, her sene 300,000 bin ev yapmayı planlıyor.

Raporda takdir gören imar projelerinden biri, geleneksel teraslı konut tipini üst üste dubleks dairelerle birleştiren Malings projesi. Newcastle-upon-Tyne'de 76 evden oluşan proje Ash Sakula Mimarlık tarafından geliştirilmiş.

2018 Kasım Ayında kurulan Daha iyi bina Daha Güzel Bina Komisyonu bu son raporla birlikte misyonunu, UK konut krizini, toplumun onayladığı imarlarla hafifletmek olarak belirtiyor.

İngiltere konut sekreteri James Brokenshire, "Yılda 300.000 konut inşa etme hedefimize, 2020'lerin ortasında ulaşmaya kararlıyım" diyor.

 “Ama bunu ne olursa olsun yapacak değiliz- inşa edilen yapıların zamanın sınavına karşı durabilmeleri lazım.”


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)