Biyofilik Tasarım ve Sürdürülebilir Stratejiler

Nüshet Çamuşoğlu / nushet@ekoyapidergisi.org
Birleşik Krallık merkezli bir gayrimenkul yönetim şirketi olan Quintain Living, kısa süre önce Londra'nın Wembley Park bölgesinde yeni bir proje başlattı. Repton Gardens olarak bilinen mülk Quintain Living'in bugüne kadarki en sürdürülebilir projesi.

Sürdürülebilir mimari örneklerden Repton Gardens üç binadan oluşuyor: Aspen House, Birch House ve Cherry House, her biri çeşitli daire ve stüdyoların yanı sıra çeşitli sakinlerin ihtiyaçlarını karşılamak için mülk içi imkanlar sunuyor. Bu mekanlar biyofilik tasarımı sürdürülebilir stratejilerle birleştirerek, sakinleri şehir ortamının konforundan doğal çevreye bağlar.

Sürdürülebilir stratejiler

Sürdürülebilir mimari yapıların her biri minimum çevresel etki ve optimize edilmiş enerji tüketimi sağlayacak şekilde tasarlanmış. Örneğin, tasarımcılar konforlu iç mekan sıcaklıklarını muhafaza etmek için istifleme efektini kullanmış. Bu iç alanları aşırı ısıtma eğiliminde olan ve yatay çalışan geleneksel ısıtma sistemlerinin aksine, sıcak su borularını koridorlar boyunca dikey olarak dağıtan otel tarzı yükselticilerin kullanılmasıyla yapılır. Yükselticiler yukarı doğru uzandığından, sıcak hava çatıya doğru yayılır ve yapının içinde toplanmak yerine dışarı atılır, bu da aşırı ısınmaya neden olur.

Sürdürülebilir mimari projelerden yapıları serin tutmak için çatı seviyesinde merkezi havalandırma bulunmakta, bu da tek tek fanlardan daha fazla enerji tasarrufu sağlar. Açıkta bırakılan beton tavanlar, alanların ısıyı atmosfere yaymasını sağlayarak yapıların aşırı ısınmasını da azaltır. Ayrıca balkonlar gölgeli olacak ve özellikle güneye bakan daireler için güneş kazanımını sınırlayacak şekilde tasarlanmış. Su yönetimi de dikkate alınmış. Mülkte sulama için yağmur suyu toplama sistemleri kullanılır. Duşlar, musluklar ve tuvaletler de dahil olmak üzere tüm armatürler düşük akışlı. Bu yüzden sürdürülebilir mimaride kullanılan pasif sistemler uygulanmış.

Quintain Living, bütünsel ve sürdürülebilir bir yaklaşım için sürdürülebilir mobilyaları da dikkate almış. Ortak çalışma alanlarındaki özel üretim masalar ve oturma grupları (bar tabureleri, koltuklar ve yemek bankları dahil) gibi mobilya unsurlarının tümü geri dönüştürülmüş malzemeler veya sürdürülebilir ürün gruplarından parçalar içeriyor.

Rattan ürünler de iç tasarımın önemli bir unsuru. Bunlar arasında eşsiz bir estetik taşıyan el yapımı koltuklar ve sehpalar yer alıyor. Dayanıklılığı, hızlı gelişimi ve hasat şekillerinin yanı sıra rattan bitkinin her kısmının kullanılması ve mobilya için kullanılan geleneksel ahşaplardan daha iyi sonuç vermesi nedeniyle mükemmel bir malzeme. Ayrıca nakliyeden kaynaklanan karbondioksit emisyonlarını en aza indirgeyebilmek için tüm ürünler Birleşik Krallık'tan veya yakın ülkelerden temin edilmiş.

Biyofilik tasarım

Sürdürülebilir stratejilerin kullanımını bütünleştirmek için Repton Gardens, sakinleri doğal dünyaya yakınlaştıran biyofilik bir tasarıma sahip. Bu özenle seçilmiş toprak rengi paletler, doğal ürün ve malzemelerin kullanımı ve dışarıyı içeriye getirme hissi yaratmak için iç mekan bitkilerinin kullanılmasıyla gerçekleştirilir.

Daireler iki farklı renk paletine sahip; doğal veya bahçe. Bu gri, kahverengi, bej, koyu mavi ve yeşil gibi nötr ve toprak tonlarında, çeşitli doğal malzemeler ve mobilyalarla elde edilir. Bu renk kartelaları yer döşemelerinde, duvar renklerinde, tezgahlarda ve dolaplarda da yaygın. Bu malzeme ve renk seçimleri, özel rattan koleksiyonu da dahil olmak üzere sürdürülebilir, doğal mobilyaları tamamlıyor. Bundan dolayı sürdürülebilir mimaride kullanılan malzemeler tercih edilmiş.

Yapıların ortak çalışma alanları da dahil olmak üzere iç mekanlar botanik yaşam unsurları içeriyor. Bu bitkiler iç mekanın hava kalitesini artırır ve tasarımın doğayla olan bağlantısını güçlendirir. Üç yapının merkez noktası olarak hizmet veren podyum bahçesinde, peyzaj yapıların isimlerini yansıtan ağaç türlerini (titrek kavak, kiraz ve huş ağacı) içerir. Bahçede ayrıca şehir ortamında biyoçeşitliliği artırmak için daha küçük çalılar ve ağaç çeşitleri de yer alır.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)