Bjarke Ingels Group'un Kanada'daki İki Kule Tasarımı

Nüshet Çamuşoğlu / nushet@ekoyapidergisi.org
BIG - Bjarke Ingels Group, pandemi sırasında 2020'deki açılışlarından bu yana ilk kez yakalanan Vancouver House ve Telus Sky kulelerinin bir fotoğraf serisini yayınladı. Her iki gökdelen de bir tür "yin ve yang" olup, dev perdeler gibi içeri çekilen ve silüet binalarını ortaya çıkaran kıvrımlı silüetler ile karakterize edilir.

 220 metre yüksekliğindeki Terrace Sky Tower ve 149 metre yüksekliğindeki Vancouver House, platformlar içinde bisiklet ve yaya yollarına bağlanan karma kullanımlı ofis ve konut alanları sunuyor. Ayrıca her ikisi de en yüksek düzeyde enerji ve çevre tasarım seviyesine sahiptir. Vancouver House şehrin ilk LEED Platin binasıydı ve Calgary'deki TELUS şu anda 70.725 metrekare ile Kuzey Amerika'daki en büyük LEED Platinum zemin alanını işgal ediyor.

Vancouver House
Vancouver House

Calgary ve Vancouver, ultra yoğun şehir merkezleri oluşturmak için kentsel deneyler başlattı. Alberta eyaleti seyrek konutlarla çevrili kümeler halinde yoğunlaşırken, batı Kanada'nın büyük şehirleri, yoğun şehir içi yerleşim alanları geliştirdi. Her iki konfigürasyonda da her iki kule de kentsel tasarıma karma yaşam ve çalışma alanları ile yaklaşır, bu modeller topluluğun gerçekten sürdürülebilir ve canlı kentsel gelişim arzusunu karşılıyor. 

Vancouver House
Vancouver House

Vancouver House şehrin kısa ama başarılı sivil tarihinde yeni bir aşamanın parçasıdır. Kule ve taban, "Vancouverism" adı verilen yerel bir tipolojinin yeniden yorumlanmasıdır. "Vancouverism"  aslında yaya bölgesini canlandırırken, tüm şehrin manzarasını korumaya çalışan, ince kulelerle birleştirilmiş yeni bir şehircilik platformudur. 

Kule, Vancouver'ın ana girişinde, Granville Köprüsü'nün ve bitişik parkların bitişiğinde yer alır ve çeşitli kentsel planlama kısıtlamaları getirir. Geriye kalan tek şey, inşaat için neredeyse çok küçük bir alandı. Köprüden 30 metrelik bir mesafe, binanın yüksekliği 30 metreye yükselmeden önce mutlak minimum mesafe olarak tanımlandı ve ardından BIG, zemin plakalarını ikiye katlayabildi. Sonuç olarak, Vancouver House yerden ince bir şekilde yükseliyor ve yükseldikçe genişleyerek Vancouver'ın engin doğal çevresine görsel erişim sağlıyor.

Telus Sky
Telus Sky

Gerçeküstü bir gibi görünen şey aslında çevresi tarafından şekillendirilen oldukça duyarlı bir mimaridir. Telus Sky Tower, Calgary şehir merkezinin kalbinde canlı bir yaşam ve çalışma alanı yaratır. Arabalar Calgary şehir merkezinin o kadar ayrılmaz bir parçası ki, geceleri insanlar eve giderken, bölgenin planlı uyumu onları boş bırakıyor. Telus Sky programlı olarak gün boyunca etkinliklerle çeşitlendirilmiş bir bina oluşturur.

Telus Sky
Telus Sky

Birinci katın ortogonalliğine göre, diyagonal yer değiştirme cephede bir pikselleşme yaratarak dairenin teraslarını ve balkonlarını oluşturuyor. Ana girişin yukarısında, cephenin pikselleri site sınırlarının ötesine geçerek köşe boyunca iç içe geçmiş bir dizi kanopi, güverte ve salon oluşturuyor. Geceleri, Douglas Coupland'ın 15.000 metrekarelik sanat enstalasyonu Kuzey Işıkları, kulenin kuzey ve güney cephelerini aydınlatarak onu Calgary'nin en büyük kamusal sanat enstalasyonu haline getiriyor.

Vancouver House
Vancouver House

BIG (Bjarke Ingels Group)  Doğu Yakası Berlin'de bir gökdelen tamamladı ve Londra'daki bir iş parkında HWKN ile birlikte çalışıyor. 2022'de uluslararası şirket, Singapur'da CapitaSpring Tower'ı açmak için CRA-Carlo Ratti Associati ile iş birliği yaptı. Dört yıllık inşaattan sonra, 280 metrelik yüksek katlı kule şehrin en yüksek yapılarından biridir ve Green Mark Platinum ve Universal Design Gold Plus sertifikasına sahiptir.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)