EkoYapı Dergisi - Ekolojik Yapılar ve Yerleşim Dergisi

BREEAM'in Olağanüstü Derece Sertifikasına Sahip Ofis Binası

Triodos Bank geçen sene , sürdürülebilir mimari konusunda çıtayı yükselten, yeşil çatıya sahip, dairesel bir yapı olan yeni ofis binasını açtı. Amsterdam merkezli RAU Mimarlık firması tarafından, Hollandalı iç mimarlık firması Ex İçmimarlık ile iş birliği içinde tasarlandı. Zeist şehrindeki Triodos Bankası’nın yeni binası, ahşap malzeme ile organik formların uygulandığı ve her yerde zeminden tavana cam içeren yüksek, ışık dolu iç mekânlara sahip, bir katedral görünümünde.


BREEAM’in Olağanüstü derecesinde sertifikasını almaya hak kazanan ofis yapısı, enerji tasarruflu bir özelliğe sahip. Ayrıca tasarımda, kullanılan yapı malzemelerinin değer kaybı olmadan sökülebileceği, başka bir yere taşınabileceği ve yeniden monte edilebileceğini sağlayacak stratejiler izlenmiş. De Reehorst arazisinde, ormanlık bir alanda yer alan beş katlı ofis yapısı, zemin, birinci ve ikinci katlara spiral merdivenlerle bağlanan, tavan aydınlatmalı, tam yükseklikte camla sarılmış üç yuvarlak kuleden oluşuyor. Mimarlara göre organik kompozisyon, doğadan ve yarasaların uçuş yollarından ilham almış.

Betondan inşa edilen bodrum dışında, yapının geri kalan kısmı 1.615 m² lamine ahşap, 1.000 m²’den fazla çapraz lamine ahşap ve beş orijinal ağaç gövdesi ile neredeyse tamamen ahşaptan inşa edilmiş. Lamine ahşap kirişler, Katedral benzeri tavan yüksekliklerini vurgulamak ve bina boyunca sıcaklık hissi vermek için açık bırakılmış. Mobilya ve zeminler için kullanılan ahşabın çoğu yerel kaynaklardan temin edilmiş.

Rau Mimarlık, bu dairesel binayı, belgelenmiş bir kimliğe sahip ürünlerin, bileşenlerin ve malzemelerin geçici bir kombinasyonu olarak görüyor. Bina, söküm işleminin kolay yapılabilmesi için 165.000 adetten fazla vida ile montajlanmış. Gelecekte yeni kullanımları kolayca sunabilmek için tüm ürünlerin, bileşenlerin ve malzemelerin kökeni ve planlanan yeniden kullanımı dikkatle belgelenmiş.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)