Brezilya'da Sürdürülebilir Akıllı Fabrika

Nüshet Çamuşoğlu / nushet@ekoyapidergisi.org
İtalyan mimarlık ve tasarım ofisi Mario Cucinella Architects (MCA), konut otomasyonu, konut güvenliği ve akıllı konut sektöründe faaliyet gösteren İtalyan çok uluslu şirket Nice için ileriye dönük ve sürdürülebilir bir akıllı fabrika ve Brezilya genel merkezini tamamladı. Brezilya'nın Limeira şehrinde yer alan 20.000 metrekarelik (215.278 fit kare) bina, geleneksel, kapalı bir üretim alanı fikrini, açıklığa öncelik veren ve yerel topluluk ve çevre ile bağlantı kuran bir alanla değiştiriyor.

Yeni bina, Mario Cucinella Architects 'e (MCA) "binanın biçimi ve işlevi açısından biyoklimatik bir tasarım modelini keşfetme" konusunda ilham veren doğal bir su kaynağı ve ormana yakınlığından yararlanıyor. Tasarım, geleneksel Brezilya mimarisinin unsurlarını yeniden yorumluyor. Kendine özgü eğimli çatı, tropikal bir yaprağın şeklinden esinlenmiş. İnce taşıyıcı kolonlarla desteklenen 2.670 m²'lik (28.740 fit kare) çatı, 16 metreye (52,5 fit) kadar ulaşan geniş bir çıkıntıya sahip - binanın içinde ve çevresinde bol miktarda gölge sağlayan çatı, önemli bir pasif soğutma cihazı görevi görür. MCA, "Gün ortasında cam cephelere ek gölgeleme ve koruma sağlamak için çatı, cephelerden dışarı doğru uzanarak yıllık güneş kazancında önemli bir azalma sağlıyor." diye açıklıyor. Çatıdaki 30 metreküp (1.059 fit küp) kapasiteli su deposu, sulama için kullanılan yağmur suyunu depoluyor.

Akıllı Fabrika

Avlu girişinin atriyumunda, 13,5 metre (44 fit) yüksekliğindeki etkileyici bir huni sürekli doğal havalandırma sağlar. Bölgenin istikrarlı ve ılımlı dış sıcaklık aralığı, MCA'nın yıl boyunca çalışan uzun bir havalandırma bacasını dahil etmesine izin verdi. Stüdyo, "Huni, binanın akciğeridir." şeklinde açıklıyor. "Organik şekli, baskın ölçeği ve konumu, binanın tasarımında çevresel etkilerin azaltılmasının önemini ifade ediyor." "Akciğer" binanın dışından ve Nice showroom ve üretim alanları da dahil olmak üzere farklı katlarından görülebiliyor.

Akıllı Fabrika

Huninin tasarımı, bir binanın dışarıyla ilişkisinin içeride sağlık ve refahı geliştirmenin önemli bir parçası olduğu Brezilya'nın modernist mimarlık tarihinden besleniyor. MCA bu ilişkiyi, küçük bir kapalı bahçe vahası şeklinde dış sirkülasyon ve peyzaj kullanarak daha da araştırıyor. Mario Cucinella, "bağlamla, doğayla gerçekten diyalog içinde olan mimariye hayat vermenin" giderek daha önemli hale geldiğine inanıyor. MCA'nın kurucusu ve başkanı, bu ilişkinin "geçmiş yüzyıllarda temel olarak kabul edildiğini, ancak giderek ihmal ettiğimizi" savunuyor. Bu nedenle Nice binasının tasarımı, doğal çevresiyle yakın bir uyum içinde, çevre üzerindeki etkiyi en aza indirmeyi amaçlar.

Akıllı Fabrika

Binanın geniş cam cepheleri, kapalı ve erişilmez bir alan olarak genel fabrika kavramını değiştirerek keskin bir açıklık duygusu katıyor. İç kısımdaki camlı pencereler, personeli bir araya getirmenin yanı sıra personele ve ziyaretçilere zemin kattaki üretim alanlarının manzarasını sunarak birbirine bağlılık hissini artırıyor. Bunun üzerinde, iki ofis kat seviyesi ve ortak alanlar, açık mutfak ve geleneksel barbekü ızgarasını içeren sosyal alanlara sahip 500 metrekarelik bir ek binaya bağlanıyor. Ek binaya, doğayla bütünleşen yükseltilmiş yürüyüş yollarıyla ulaşılıyor.

Akıllı Fabrika

Nice Fabrikası ve Brezilya Genel Merkezi, şirketin kendi enerji politikasına uygun olarak tasarlanmış ve inşa edilmiş. MCA, "Nice, 2025 yılına kadar enerji tüketiminden kaynaklanan CO2'yi yüzde 50 oranında azaltma ve 2030 yılına kadar sıfır CO2 emisyonuna ulaşma hedefini belirlemiştir." dedi. "Ayrıca, üretim alanları Endüstri 4.0 ilkelerine dayalı bir Akıllı Fabrika olarak tasarlandı." "Dördüncü Sanayi Devrimi" makine öğrenimi ve yapay zeka, insan-makine etkileşimi ve eklemeli üretim (3D baskı) gibi yeni teknolojileri kapsıyor. Nice'in bakış açısına göre, Endüstri 4.0 yaklaşımı "daha iyi çalışma koşulları sağlayacak, sürdürülebilir bir iş modeli yaratacak ve fabrikaların verimliliğini ve üretim kalitesini artıracaktır."

Bu ilkeler, hem termal kütle hem de doğal havalandırmayı birleştirme kararına yön vermiş - üretim alanları mekanik ısıtma ve soğutma gerektirmezken, pasif çevre kontrol sistemlerinin akıllıca bir kombinasyonu yüksek konfor standartları sağlar. Showroom ve ofislerde, karma bir doğal havalandırma sistemi genel soğutma yüklerini azaltıyor. MCA, "Aktif mekanik tesis sistemlerine olan bağımlılığımızın bu şekilde sınırlandırılması, tüm projelerimizde aktif olarak sistematik bir şekilde sürdürdüğümüz bir şey." dedi.

Akıllı Fabrika

Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)