BTM Optigreen Bitkilendirilmiş Yeşil Çatı Sistemleri

BTM Optigreen olarak bahçe çatılarda her türlü eğimde, döşeme yüzeyinden toprak katmanına kadar olan tüm uygulama çeşitlerine yönelik ürün grubu ile optimum çözüm sunmaktadır.

BTM Optigreen Bitkilendirilmiş Yeşil Çatı Sistemleri

Türkiye’de yalıtım sektörünün öncü markası BTM 1999 yılında pazara sunduğu Botanik serisi bitki köklerine dayanıklı, polimer bitümlü su yalıtım örtülerinin kullanımını 2011 yılından itibaren Alman Optigrun firmasının üst katman bahçe çatı sistemleri ile tamamlayarak; yalıtımdan toprak katmanına kadar tüm detaylara bir bütün halinde çözüm sunmaktadır. 

BTM Optigreen yeşil çatı sistemleri ürün yelpazesinde; EN 13948 / FLL sertifikalı bitümlü örtü Botanik PE4 veya standart yalıtım malzemeleri üzerine kök tutucu folyo serimi ile teraslar bitki köklerine karşı dayanımlı hale getirilebilmektedir. Projenin yeşil alanlarındaki toprak kalınlığı, bitki yoğunluğu ve bitki çeşidine; alanın düz veya eğimli olmasına göre detaya uygun su tutma özellikli teknik ürünler ile uygulamalarda sistem bileşenleri kullanılır. Kısacası, BTM Optigreen olarak bahçe çatılarda her türlü eğimde, döşeme yüzeyinden toprak katmanına kadar olan tüm uygulama çeşitlerine yönelik ürün grubu ile optimum çözüm sunmaktadır. 

BTM Optigreen Bitkilendirilmiş Yeşil Çatı Sistemleri

BTM Optigreen yeşil çatı sistem bileşenleri, düz ve eğimli bahçe çatı teras alanlarına yönelik, sertifikalı, detaya uygun yalıtım malzemeleri ve üst katman sistem bileşenleri içerir. Kapalı otopark üstü yeşil alanlar, bina kat bahçeleri, balkon ve teraslar ayrıca eğimli (5° - 45° arası betonarme vb.) kabuk sistem üzeri alanlarda yeşil alanlar oluşturma amaçlı kullanılır. 

BTM’den Eğimli Yeşil Çatı Çözümleri 

BTM Optigreen FKD 58 SD - TYPE P Sistem 

Eğimli otopark ve teras üzeri yeşil çatı alanlarında maliyet olarak en ekonomik toprak tutucu sistem olarak tercih edilir.15 - 35 derece eğimli otopark veya bina teras üstü yeşil çatı alanlarında hücresel bölme olarak, nem tutucu örtü üzerine birbirine geçmeli sistemde yerleştirilir. Üzerine arada herhangi bir PP filtre kullanılmadan, direkt eğimli bahçe çatı için hafifletilmiş özel karışım toprak serilir ve hücresel dolgu alanları doldurulur. 

BTM Optigreen FKD 58 SD - TYPE P Sistem, yüksek yoğunluklu Expande Polistrenden imal edilmiş olup, son derece hafiftir. Toprağın kaymasını ve erozyona uğramasını önler, bitkilerin köklerinin daha sağlıklı tutunmasını sağlar. Birbirine geçme bir sistem olup, sadece en alt noktada parapete desteklenerek yerleştirildiği için yalıtıma zarar verecek herhangi bir ankraj veya bağlantı noktası yoktur. Yerleşimi pratik, uygulaması kolay ve hızlı olup; statiğe minimum yük getirmektedir. 

BTM Optigreen Type T sistem 

15-45 derece eğime sahip kırma veya tek yönlü çatılarda tercih edilen toprak tutucu sistem çözümü olup, hafif ancak son derece sert HDPE’den üretilmiş plastik toprak tutucu ayaklardır. İçerisine direkt hafifletilmiş özel toprak karışımı yerleştirilir. Sistem boyuna yerleştirilmiş 2 ana ayak arasına eğime göre 25-50-75-100 cm aralıklar ile yerleştirilen yatay ayaklardan oluşmaktadır. Eğim yükseldikçe toprağın kayma riskine karşın yatay ayak aralıkları sıklaştırılır. Birbirine geçme sistemde üretildiği için yalıtıma zarar vermez. Hem drenaj hem toprak tutucu görevi görür. Uygulaması pratik, uzun ömürlüdür, çürümez, ayrışmaz. 

BTM Optigreen Type S (Cable) sistem 

Değişken ve yüksek eğimlerdeki yüzeylere özel geliştirilmiş, toprak tutucu bahçe çatı çözüm sistemidir. Alttaki yalıtıma zarar vermeden, değişken ve yüksek eğimdeki kabuk döşemelerin üzerinde toprağı tutmak ve kaymayı engelleyecek şekilde toprak tutucu sistemleri yerleştirmek için ise her türlü statik yükün hesabının yapılması ve risklerin minimize edilmesi gerekmektedir. Bu doğrultuda, tüm yükü taşıyacak, birbirine paralel konumlandırılmış çelik kablo ve aralarına geçme olarak yerleştirilen hafif, sağlam plastik ayaklardan oluşur. BTM Optigreen Type S (cable) toprak tutucu sistem; konik, yuvarlak ve amorf olarak tasarlanan çatıların üzerine tamamen mühendislik hesabına dayalı olarak yerleştirilir. Öncelikle projenin yapılacak eğimli alanlarına ait topografik haritaları çıkarılır. Adeta bir terzi titizliğiyle toprak yükünü taşıyacak çelik halatlar ve toprak tutucu ayak askı noktaları daha proje aşamasında iken mimari çizimlere yerleştirilir. Çelik kabloları taşıyacak ankraj noktaları, çatı yüzeyinde yalıtıma zarar verilmeyecek noktalara yerleştirilir. Maksimum 10 -12 cm kalınlığındaki hafifletilmiş bahçe çatı toprağı ve bitkilendirme ağırlığı dahil kabuk yüzeylere gelebilecek her türlü dinamik ve statik yükler hesaplanarak risk analizleri yapılır. 

Su ve ısı yalıtımı sağlanmış eğimli betonarme yüzeylerin üzeri ilk olarak spesifik özellikli, suyun akış yönünde kanallı bir yapıya sahip, hem koruyucu hem de nem tutucu olan BTM Optigreen SSV 800, 800gr/ m2’lik yeşil renkli geotekstil ile kaplanır. Sistemin esas ana bileşenleri olan çelik halatların ankraj noktalarına bağlantıları ve toprak tutucuların tümünün yerleşimi, eğimli alanlarda kaydırmazlık için yüksek teknoloji ile üretilmiş olan bu geotekstil üzerinde gerçekleştirilir. 

BTM Optigreen Bitkilendirilmiş Yeşil Çatı Sistemleri

Akabinde statik yüklere uygun olarak Optigreen ve danışman / uygulamacı peyzaj grubunun iş birliğinde ağırlığı belirlenen hafifletilmiş toprak karışımı (Maks. 10-12cm) toprak tutucu sistem üzerine yerleştirilerek yüzey bitkilendirmeye uygun hale getirilir. 

15-45 derece eğimlerdeki bir projede tek tek bitki ekiminin çok zor olması, toprağa tutunma ve büyüme evresinin çok uzun süre alması gibi olumsuz faktörler göz önüne alınarak bitki seçiminde uygulamanın çok daha hızlı ve pratik olması için sedum halılar tercih edilebilir, metrajı ve eğimi daha düşük alanlarda m2’ye 35-40 adet sedum dikimi projelerde daha sık olarak karşımıza çıkan bitkilendirme çeşididir. 

İnovaktif , sürdürülebilir ve çevreci malzeme bileşenleri ile oluşturulmuş olan BTM Optigreen yeşil çatı sistemleri, projelerin LEED ve BREEAM sertifikalarına ulaşmalarında en etkin çözüm aracıdır. 


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)