Bu Yaşam Birimleri Sürdürülebilirlik İçin Yeni Ölçütler Oluşturuyor

Nüshet Çamuşoğlu / nushet@ekoyapidergisi.org
Estudio Macías Peredo tarafından tasarlanan sürdürülebilir mimari Candela, Meksika'da Tulum ve Valladolid'de bulunan iki yenilenebilir konut topluluğundan oluşan bir proje. Bu yerleşim yerleri, doğal çevreyle ilişki içinde olan ve bu sayede sakinlerinin hayat kalitesini artıran bir yaşam biçimine esin kaynağı olmayı hedefliyor.

Sürdürülebilir mimari örneklerden Candela yerleşim birimleri sakinlerinin hayatlarını geliştirmenin yanı sıra Meksika kültürü, tarihi ve manzarasına sadık kalarak yerel bağlamlarını da onurlandırıyor. Sakinlerinin yanı sıra civardaki yerleşim yerleri ve yerel ekosistemler için de yenileyici bir özellik taşırlar.

Bu Yaşam Birimleri Sürdürülebilirlik İçin Yeni Ölçütler Oluşturuyor

Tasarımcılar iki yerleşim biriminin çevresel etkilerini en aza indirmek için birçok adım atmış. İlk olarak villalar orman içinde yayılmayı en aza indirmek için piramidal bir biçimde yukarı doğru yükselir. Projede aynı zamanda çevre dostu yapı malzemeleri kullanılmakta ve çevre üzerindeki ayak izini en aza indirmek için sıkı inşaat yönetmeliklerine bağlı kalınır. Bu yüzden sürdürülebilir mimaride kullanılan malzemeler tercih edilmiş. Ayrıca nakliye tesislerinden salınan karbon emisyonlarını azaltmak için bütün malzemeler iki bölgeden belirli bir uzaklıktan temin edilir. Sürdürülebilirlik hedefleriyle paralel olarak tasarımcılar iç alan düzenini de yapılandırmış ve enerji tüketimini en aza indirmek için enerji tasarruflu duvarlar ve pencereler kullanmış.

Yerleşim yerleri ayrıca sürdürülebilir mimari projenin sürdürülebilirliğine katkıda bulunan bir altyapıya sahip. Sahalarda su arıtma ve atık yönetimi olanakları mevcut. Aynı zamanda toplumu dahil eden organik bahçecilik ve kompostlama faaliyetlerini de kapsayacak. Ayrıca konut sakinlerinin evlerinin yakınında yetişen organik besinlerin tadını çıkarmalarına da imkan tanıyacak. Bu faaliyetler insanları eğitecek ve çevresel faaliyetlerde bulunmaları için onlara esin kaynağı olacak ve dolayısıyla kendi kendini sürdüren bir toplumun gelişmesini mümkün kılacak. Genel olarak sürdürülebilir mimari proje, lüks hayat ile çok yönlü sürdürülebilirlik arasında bir denge kurduğundan topluluklar için bir model oluşturur.

Candela Tulum

Bu Yaşam Birimleri Sürdürülebilirlik İçin Yeni Ölçütler Oluşturuyor

Bu yerleşkede Tulum'un görkemli plajlarına sadece birkaç dakika mesafede, her biri özel havuzlara ve çatı teraslarına sahip, ormanla kuşatılmış 12 özel villa yer alır. 2,5 dönümlük arazinin sadece %30'u inşaat için kullanılacak. Geri kalanı biyoçeşitliliği korumak ve geliştirmek için muhafaza edilecek.

Bu sürdürülebilir mimari villalar botanik bahçesi stilinde bir arboretumun çevresinde yer alır. Bunu yaparken de sakinleri yemyeşil orman çevresine çeker. Sürdürülebilir mimari projelerden villalar ayrıca çağdaş estetiği bütünleştiren Maya ilhamlı mimari tasarımın bir karışımıyla eski kültürlere hürmet gösterecek.

Candela Valladolid

Bu Yaşam Birimleri Sürdürülebilirlik İçin Yeni Ölçütler Oluşturuyor

Valladolid'deki mülkte çağdaş yaşam alanlarına sahip 14 kolonyal tarzda konut bulunur. Bunlar verimliliği en üst düzeye çıkarır ve doğal ışık ve soğuk esintiler sağlamak için açık ve ferah. Bu yüzden sürdürülebilir mimaride kullanılan pasif sistemler uygulanmış. Açık iç alanlar da yemyeşil dış alanları tamamlıyor. Sürdürülebilir mimari projede kireç taşı oluşumlarında gerçekleşen doğal havuzlar ve kasabanın sulu obruklarına ithafen havuzlar yer alıyor.

Bu Yaşam Birimleri Sürdürülebilirlik İçin Yeni Ölçütler Oluşturuyor

Bu proje doğal coğrafyayla olan ilişkisinin yanı sıra Valladolid'in kültürü ve tarihiyle de derinden ilişkili. Kasaba sakinleriyle kurulan sosyo ekonomik ortaklıklar vasıtasıyla yerleşim alanı, yerel topluluk üyeleri tarafından üretilen zanaatkar ürünlerini sergileyecek. Ayrıca yerel sakinleri tam destek veren bir turizm modeli olarak yerel halk rehberliğinde özel gezilere de ev sahipliği yapacak.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)