EkoYapı Dergisi - Ekolojik Yapılar ve Yerleşim Dergisi

Çevre Ekoloji Tarihi Düşünülerek Tasaralanmış Proje

Mimari, bölgenin kültürünü yansıtabilir ve sürdürülebilir tasarımı sergileyebilir. Filipinler, Taguig'de bulunan Cagbalete Sand Clusters, çevredeki ekolojiye ve bölgedeki çiftçilik, balıkçılık tarihi düşünülerek tasarlanmış çok amaçlı bir projedir.

Cagbalete Sand Clusters, Filipinler

Cagbalete Sand Clusters, yatay veya dikey yönde yerleştirilip üzerine eklenebilen prefabrike kesitlerden oluşmaktadır. Ayrı ayrı veya birlikte yerleştirilmiş birimlerin her biri, yerel deniz ekolojisinden ilham alarak mercanları simgeliyor.

Cagbalete Sand Clusters, Filipinler

Baş mimar Carlo Calma Consultancy Inc. ve müşteri C Ideation, çiftlik eğlencesi olarak tanımladıkları bir proje tasarladılar. Güneş şemsiyesi bölmelerinden üretilen elektriğe ve doğal havalandırma gibi pasif tasarım tekniklerine dayanan kendi kendine yeten bir küme grupları geliştiriyorlar.

Cagbalete Sand Clusters, Filipinler

Yapılar arasında özel bir aile evi ve tarladan sofraya endemik bitki türleri, yakındaki çiftliklerden mevsimlik çamur yengeçleri sunan bir restoran bulunmaktadır. Bu sadece sağlıklı yaşam ve yerel sanayiden bahsetmekle kalmaz, aynı zamanda çamur yengeci çiftçiliği, toprak erozyonunun önlenmesi ve hayati mangrovların korunması ile de tanınır. 

Cagbalete Sand Clusters, Filipinler

Sakinler ve ziyaretçiler için tasarım, çamur ve yüzme havuzları ile birlikte bir tuzlu su mağarası içerir. Tasarımcılar, çok odaklı tasarım öğelerinin turistlere, özellikle eko-turizme hitap ederken, çeşitli doğal ve topluluk unsurlarından oluşan 7.641 adadan oluşan Filipin kültürünü yaşatmayı umuyorlar.Yapı genelindeki Hapa ağları, ağların tarihi kullanımını yansıtırken hava şartlarına ve böceklere karşı koruma sağlar.

Cagbalete Sand Clusters, Filipinler

Cagbalete Sand Clusters bu yıl WAFX Ödülleri'nin Gıda Kategorisini kazandı. Proje aynı zamanda Aralık 2021'de Portekiz'in Lizbon kentinde gerçekleştirilecek olan Dünya Mimarlık Festivali'nin “Deneysel” Kategorisinde finalist oldu.

Cagbalete Sand Clusters, Filipinler

Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)