Maine Kıyısındaki Sürdürülebilir Ekoloji Merkezi

Nüshet Çamuşoğlu / nushet@ekoyapidergisi.org
ABD'li stüdyo Susan T Rodriguez Architecture & Design, "kuzey iklimlerindeki akademik binalar için yeni bir ölçüt" olması amaçlanan Maine'deki bir binaya yerel malzemeler ve enerji tasarrufu sağlayan özellikler dahil etti. Bar Harbor kasabasında bulunan Davis Center for Human Ecology, College of the Atlantic'in (COA) 38 dönümlük (15 hektar) ana kampüsünde yer alır.

1969 yılında kurulan COA, kendini insanlar ve çevreleri arasındaki ilişkileri keşfetmeye adamış küçük bir özel kolej. Merkez, kolejin kuruluşundan bu yana kampüste inşa edilen ilk amaca yönelik akademik tesis olma özelliğini taşıyor.

Ekoloji Merkezi

New York'lu Susan T Rodriguez Architecture & Design tarafından tasarlanan bina, COA'nın disiplinler arası ve uygulamalı öğrenime odaklanmasının yanı sıra çevre yönetimine olan bağlılığından da ilham alıyor. Mimari stüdyo, "Bina, tasarımının her yönüyle, COA'nın sürdürülebilirlik konusundaki iddialı hedeflerine, yerleşim, kütle ve sistem tasarımı gibi makro konulardan malzeme seçimi ve detaylandırma gibi mikro konulara kadar her açıdan yanıt veriyor." dedi.

Ekoloji Merkezi

Stüdyo, "Tasarım, insanlar ile yapılı, sosyal ve doğal çevreleri arasındaki ilişkileri güçlendirmek için bir prizmadır." diye ekledi. Frenchman Körfezi'ne bakan bir yamaçta yer alan merkez, yeni bir kampüs manzarasını çerçevelerken sert okyanus rüzgarlarını engelleyecek şekilde konumlandırılmış.

Planda, iki katlı bina geniş bir V şeklini alıyor. Taşıyıcı sistem esas olarak ahşaptan yapılmış ve cepheler kuzey beyaz sedirle kaplanmış. Güneye bakan cephe boyunca, geniş camlar soğuk kış aylarında güneş ışığını içeri alırken, dış gölgeleme cihazları yaz aylarında güneş ısısı kazanımını azaltmaya yardımcı olur.

Ekoloji Merkezi

28.050 fit kareyi (2.606 m2) kapsayan bina, çeşitli ihtiyaçları karşılıyor. Derslikler, laboratuvarlar, sanat stüdyoları, ofisler ve çok amaçlı odaların yanı sıra sosyal alanlar da bulunuyor. Ekip, "Hem iç hem de dış mekandaki bol kamusal alanlar, merkezin gündüzleri akademik binadan mesai saatleri dışında kampüs merkezine ve yıl boyunca kamu programlarının düzenlendiği bir mekana dönüşmesine olanak tanıyor." dedi.

Ekoloji Merkezi

İç mekan kaplamaları arasında beyaz duvarlar, beton zemin ve ahşap detaylar yer alır. Uzun pencereler kıyı bölgesinin etkileyici manzaralarını sunar. Ekip, "Her alan, engebeli kıyı şeridi veya kampüs manzarasının her alandan görülebilmesiyle 'burada olmanın' bilincini güçlendiriyor." dedi.

Ekoloji Merkezi

Enerji verimliliği açısından bina, pasif ev standartlarıyla uyumlu olacak şekilde tasarlandı ve ekibe göre bina, benzer bir binaya göre yüzde 80 daha az enerji tüketiyor. Stratejiler arasında hava geçirmez bir bina kabuğu ve yüksek kapasiteli enerji geri kazanımlı havalandırma sistemi yer alıyor. Binanın enerji ihtiyacının büyük bir kısmı, çatı boyunca uzanan 100kW'lık bir güneş paneli tarafından karşılanıyor.

Ekoloji Merkezi

Ekip, "Yerel malzemelerden oluşan bir paletle bir araya getirilen bu topluluk, hem kurumsal sembol hem de kampüs topluluğu için günlük bir öğrenme deneyimi olarak hizmet eden son derece sürdürülebilir bir ortam yaratıyor." dedi. Ekip, daha geniş anlamda, yeni merkezin "yüksek öğrenim için bütünsel bir sürdürülebilirlik modeli olarak hareket ettiğini ve kuzey iklimlerindeki akademik binalar için yeni bir ölçüt belirlediğini" sözlerine ekledi. Maine'deki diğer yeni projeler arasında HGA'nın Bowdoin Koleji'nde masif ahşap çerçeveli bir çift eğitim tesisi ve Ervin Architecture'ın ahşap kaplı kademeli oturma kutuları içeren bir açık hava tiyatrosu yer alıyor.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)