​Çağdaş Tiny House​

Walden Studio’nun tasarımı olan bu küçük ev sürdürülebilirlik ile şık tasarımı birleştirmeyi başarmış. Walden Studio, Hollanda’lı Marjolein Jonker için tasarladığı bu 17 metrekarelik evi bir römorka monte etmiş. Kompakt boyutlardaki bu ev çok fonksiyonlu bir tasarıma sahip. Eve giriş cam kapı ile sağlanıyor. İçeriye girildiğinde sizi bir köşe kanepe karşılıyor ancak bu kanepe hem depolama alanı hemde gerektiğinde dört kişilik bir yemek masasına dönüşüyor.  Evin ortasında bir mutfak, merdivenler ve bir masa konumlanıyor. Merdivenler aynı zamanda dolap işlevini görüyor.  

Evin en belirleyici özelliği; dört adet çatı penceresinin evin içine aldığı  yoğun gün ışığı. Küçük boyutlu bu ev tüm kısıtlamalara rağmen geniş ve aydınlık hissi veriyor. Tasarımda açık renklerin kullanılmış olması bu hissi daha da güçlendiriyor. 

Tiny House hareketinden esinlenerek tasarlanmış bu ev küçük bir odun sobası ile kolaylıkla ısınıyor. Çatısında ise gerekli elektriği üreten üç büyük güneş paneli bulunuyor.  Banyoda kullanılan kompost tuvalet su kullanımını azaltmak ve kompost oluşturmak için yerleştirilmiş. Ev ayrıca kendi yağmur suyunu hasat etmekte ve doğal bir atıksu arıtma sistemi ile atık suyunu geri dönüştürmekte. 

Evin dış cephesi ladin ahşap ile kaplanmış ve ekolojik boya ile boyanmış. Zemin doğaln bir malzeme olan mantar ile kaplanmış. Hollanda’nın kış mevsiminde sahiplerini sıcak tutabilmek amacıyla ev koyun yünü ile izole edilmiş.Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)