EkoYapı Dergisi - Ekolojik Yapılar ve Yerleşim Dergisi

Çevre Dostu Konut Kent Mimarisini Yeniliyor

Öğretmen Evi, Architectural Pioneering Consultants (APC) tarafından canlı tropik çevreye uyum sağlamak için araziye özel çözümler içeren çağdaş bir konut projesidir. Proje Öğretmen Evi olarak kullanılması için tasasrlandı. Tanzanya'nın kıyı kenti Dar es Salaam'da bulunan 12 üniteli apartman bloğu, bölgede sürdürülebilir kentsel mimari için bir model olarak gösteriliyor.

Uluslararası Tanganika Okulu, Öğretmen Evi

Afrika'daki sürdürülebilirlik çabaları, kentsel alanların hızla genişlemesine rağmen genellikle kırsal bölgelere odaklanmaktadır. Bu, büyüyen şehirlere nüfuz eden sürdürülemez altyapı sorunlarıyla sonuçlanır. Bunu dikkate alan mimarlar, konut sakinlerinin ihtiyaçlarını karşılamak için ekolojik çözümler üretmeye odaklandı.

Uluslararası Tanganika Okulu, Öğretmen Evi

Apartman bloğu tesis bünyesindeki yeşilliklerle etkileşime girmeye ve Hint Okyanusu'nun manzarasını en üst düzeye çıkarmaya yönelik tasarlanmıştır. Gelişen incir ve demirhindi ağaçları da dahil olmak üzere yemyeşil bitki örtüsü, inşaat sırasında tamamen korunmuştur.

Uluslararası Tanganika Okulu, Öğretmen Evi

Tropikler için başarılı çevre dostu tasarımlar, iklim faktörlerini azaltmak için yenilikçi yaklaşımlar gerektirir. Bu konut projesi için, çeşitli tavan yükseklikleri, iç mekanlarda hava hacimleri yaratmakta ve binayı mekânsal bir zar içine alacak şekilde cephe yeniden tanımlanmaktadır. Her iki tasarım stratejisi de estetikten ödün vermeden azaltılmış hava sıcaklıkları, maksimum hava akışı ve nemden arındırılmış alanlar yoluyla ısıyı ortadan kaldırarak termal konforun düzenlenmesine yardımcı olur.

Uluslararası Tanganika Okulu, Öğretmen Evi

Tasarımı geliştirmek ve konforlu alanlar yaratmak için yerel kaynaklı malzemeler titizlikle seçilmiştir. Serbest duran beton yapı ve zarif tik ağacı brise soleil (güneş engelleyici), projenin karmaşık, desenli bir yüzeyle sarılmış zeminin üzerinde yüzmesini sağlar. Yerinde inşa edilmiş yapısal yalıtımlı paneller (SIP'ler) ve prefabrike magnezyum oksit sunta dahil olmak üzere duvarlar için hafif malzeme seçenekleri, termal kütleyi en aza indirerek ısı kazanımını engeller.

Uluslararası Tanganika Okulu, Öğretmen Evi

Tasarım ekibi, ekvator bölgesinin termal özelliklerine hizmet etmenin yanı sıra, kaynakları optimize etmek için su yönetim sistemlerini de dahil etti. Havza sistemleri yağmur mevsimi boyunca yağmur suyunu toplarken, gri suyun içilebilir hale gelmesi için bir biyogaz çürütücü tesisi kullanılarak arıtılır. Mimarlar, araziye özgü çeşitli stratejileri sofistike mimari ayrıntılarla bütünleştirerek, yerel zanaatkarlığı uluslararası çağdaş tasarımla birleştiren farklı bir Doğu Afrika tropikal modernist estetiği yaratıyor.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)