Coffey Architects'in Sürdürülebilir Tasarımı "Modern Barn"

Nüshet Çamuşoğlu / nushet@ekoyapidergisi.org
Londralı stüdyo Coffey Architects, İngiltere'nin Dorset kentinde çevredeki manzaraya uyum sağlamak amacıyla ahşap kaplı ahır kümelerini andıran bir konut olan sürdürülebilir mimari Modern Barn'ı tamamladı. Jurassic Coast World miras alanına bakan bir tepenin üzerinde yer alan ev, eski, harap bir mülkün yerine üç yatak odalı yeni bir ev inşa ediyor.

Coffey Architects, Area of Outstanding Natural Beauty olarak belirlenen bölgenin manzaraları üzerinde minimum etkiye sahip olmak için sürdürülebilir mimari örneklerden Modern Barn'ı basit malzemelerle tamamlanmış sade bir profile sahip olacak şekilde tasarladı. Yönetmen Michael Henricksen, "Mevcut ev dökülüyordu. Yapısal olarak sağlam değildi ve malzemeler çok kötü durumdaydı, bu nedenle önce güçlendirmeye yönelik titiz bir değerlendirmenin ardından yıkımın doğru yaklaşım olduğuna karar verildi. Özgün konut sade, tek katlı ahşap bir evdi, bu nedenle komşular ve planlamacılar için yeni konutun araziye kaba bir dayatma getirmemesi önemliydi." dedi.

Modern Barn

Sürdürülebilir mimari projelerden konutun eğimli arazisi ve müşterinin "özerk" alanlar isteği, evin aşağıya doğru inen yaşam, çalışma ve uyku alanlarıyla üç ayrı, ahır benzeri forma bölünmesine yol açtı.

Modern Barn

Henriksen, "Komşu yapılarla ilişkiyi geliştirmek amacıyla ölçeği küçültmek için evi üç hacme böldük. Üç hacim aynı zamanda zemin seviyelerinin tepenin eğimine göre ayarlanmasını mümkün kılarak minimum kazı yapılmasını sağladı. Kıyıdan bakıldığında ki bu planlamacılar için önemli bir manzaraydı, üç hacim birbirinin arkasına oturuyor ve bu da evin olduğundan daha küçük görünmesine yardımcı oluyor." dedi. 

L şeklindeki bir koridor her bloku birleştirmekte ve batıya doğru uzanarak oturma, yemek ve mutfak alanının geniş, etrafı saran bir terasa açılan tamamen camlı üçgen ucunu çerçeveler.  Alçak bir taş kaidenin üzerinde, doğal grileşmiş ahşaptan dış cephe kaplaması, Modern Barn'ın duvarları ve çatısı boyunca uzanıyor ve "keskin ve kesintisiz bir profil" oluşturmak için oluklarını gizliyor. İç mekanlardaki meşe paneller, evin tavan pencerelerinden gelen sıcak ışığı yansıtmanın yanı sıra müşterinin baskı koleksiyonu için alan sağlamayı amaçlıyor.

Modern Barn

Çevredeki bahçeler Harris Bugg Studio tarafından hazırlanan bir ana plandan esinlenmiş ve evin tamamlanmasından bu yana müşteriler misafirler için bir yurt ilave etmiş. Coffey Architects tarafından yakın zamanda tamamlanan diğer projeler arasında delikli alüminyum kaplı Norwich Technology Hub ve King's Cross'ta bölgenin endüstriyel tarihini çağrıştırmayı amaçlayan bir ofis bloku yer alıyor.

Modern Barn

Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)