EkoYapı Dergisi - Ekolojik Yapılar ve Yerleşim Dergisi

Çok Renkli Bir Kamusal Tasarım Projesi

Tasarımcı ve sanat yönetmeni olan Serena Confalonieri öğrenciler ve gönüllülerden oluşan takımı ile birlikte Quadra adlı, Milano Belediyesi tarafından desteklenen Piazza Aperte girişiminin bir parçası olan grafik enstalasyonu yarattı. Kent dönüşümünün bir parçası olarak yapılan grafik sanat projesi Quarto Oggiaro bölgesinde bulunan eski bir otopark alanında bulunuyor.

Quadra parkı, renkli bir kamusal alan

Projenin amacı, bu dönüşüm ile birlikte bölgeyi görsel olarak güzelleştirerek mahalledeki insanların dış alanlarda sosyalleşmelerini teşvik etmek. Proje 600 metrekarelik bir alan kaplıyor ve bir takım kareli not defterini anımsatan grafik tasarım barındırıyor. Bu kareler daha sonra renklerle ve basit geometrik şekillerle doldurularak okul defterine yapılmış çocuk resimleri görünümü oluşturuldu. Projede, şekiller ve renklerden oluşan alanların dışında yeşil alanlar, sebze bahçeleri, twister ve satranç gibi oyunlar da bulunuyor.

Çevre halkı birlikte tasarlanan Quadra Parkı

Serena Confalonieri projeyi şöyle anlatıyor: “Kent ve sosyal doku karakterleri barındıran bir projede çalışmak harikaydı. Bu grafik dönüşümü hem estetik kaygıyı hem de çocukların oynayarak öğrenmesini sağlayacak işlevleri akılda bulundurarak oluşturduk. Quadra’da öğrenciler ve aileleri ile birlikte çalıştık. Onların bu renkli kent dönüşümünün bir parçası olduklarını hissetmelerini istedik.”

Proje, Mayıs 2021’de, Milano bazlı kurum WAU! üyeleri Ve I.C.S. öğrencilerinden oluşan gönüllülerin yardımı ile tamamlandı.

Koronavirüs devam ederken dünya üzerinde çoğu şehir gelişimini durduruyor. Bu yüzden kent oluşumlarının ve yerel belediyelerin desteğe ihtiyacı var. Bu sebeple Un-Habitat, ya da Birleşmiş Milletler Yerleşkeler ve Kent Dönüşümü Ajansı, kent alanlarının tasarlanması üzerinde toplumun katkısını almaya başlayan yeni bir yöntem uyguluyor.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)