Çölün Gizlediği 'Mirage' Evi ...

Sanatçı Doug Aitken , Kaliforniya'daki Coachella Vadisi'nin ortasında tamamen ayna örülü bir ev kurdu.  Çöl X Sanat Festivali  kapsamında kurulan bu ev dışında, vadinin 45 mil çevresinde dağılmış  sanat çalışmaları sunuluyor.

Tasarımda klasik Amerikan Çiftlik ev tasarımı örnek alınan yapının ismi Mirage.

İçte ve dışta ayna panellerle kapalı olan yapı çevresindeki peyzajı yansıtarak düşsel bir görüntü sunuyor. Mirage evi yansıtma panelleri sayesinde çölün ortasında adeta yok oluyor.

Evdeki yansıtmalı paneller, yapının geniş ve kurak manzara içinde kaybolması ile dramatik bir his bırakıyor. Sanatçı eserlerinde , sevilen mimar Frank Lloyd Wright'ın eserlerinden esinlendiğini söylüyor.Popüler nesil tasarımcıları için ‘birbirini tekrarlayan yapılar içerisinde Mirage yok edilen asıl özü yansıtıyor’ dedi. Aitken II.Dünya Savaşı sonrası inşaat ve mimarinin ticari inşaatçılar tarafından  basitleştirildiğini de düşünüyor.


Mirage geleneksel Kaliforniya banliyö ve çiftlik  evlerini özünde saklayarak geniş batı manzarasında kaybolmanın bir imgesi olarak Kaliforniya Çölü’nde sergileniyor.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)