CSWADI Lakeside Tasarım Merkezi / CSWADI

Nüshet Çamuşoğlu / nushet@ekoyapidergisi.org
1950 yılında kuruluşundan bu yana, Çin güneybatı mimari tasarım ve araştırma enstitüsü Co., Ltd., Chengdu'da üç ofis yeri değişikliği yaşadı ve 1957'de Jinhua Caddesi, Jinniu Bölgesi, No. 2010 yılında Avenue, Gaoxin Bölgesi ve 2020'de tamamlandığında Tianfu Yeni Bölgesi'ndeki CSWADI Lakeside Tasarım Merkezi'nde yer aldı. Ofis parkının taşınması yalnızca kurumsal gelişimin bir işareti değil, aynı zamanda Chengdu'nun kentsel büyümesinin bir mikrokozmosudur.

CSWADI Lakeside Tasarım Merkezi

2015 yılında, CSWADI Lakeside Tasarım Genel Merkezi projesi, şehrin güneyinde, Tianfu Yeni Bölgesi'ndeki Xinglong Gölü'nün kuzey kıyısında başlatıldı. O zaman, Xinglong Gölü'ne baraj yapılmıştı, göl kıyısı lös ile kaplıydı ve gölün çevresi henüz oluşmamıştı. Merkez projesi, göl boyunca ekolojik bir kuşağın oluşturulmasına da önemli bir katkı sağlıyor. Ofis alanının gür yeşilliklerinden, uçsuz bucaksız göle bakan tasarım, yalnızca doğaya dönmekle kalmıyor, aynı zamanda gelecekteki ofis ortamının beklentisini de betimliyor.

CSWADI Lakeside Tasarım Merkezi

"İnsanlığın kaç gezegene ihtiyacı var? Mevcut tüketim seviyelerinde, doğal sistemlerin taşıma kapasitesini aşan insanlığın hayatta kalması için yaklaşık 3 gezegene ihtiyacı var." Brian Edwards, 'Yeşil Binalar'  ekolojisi bu yeni sahnede mimari, çevre ve insanlar arasındaki olumlu ilişkileri şekillendiren kilit bir unsurdur. Ofis binaları genellikle yüksek yoğunluklu kentleşmiş alanlara bağlıdır ve yüksek yoğunluklu ve yüksek katlı geliştirme taleplerini karşılamalıdır. Öte yandan ofis binalarındaki mekanlar, fonksiyonları ve biçimleri sabit olan bina türlerine göre sürekli değişmekte ve gelişmekte ve bu da onları çevre dostu yüksek yapılar haline getiriyor.

CSWADI Lakeside Tasarım Merkezi

Bu proje pasif tasarım, aktif stratejiler ve uygun ölçek kontrolü ile yenilenebilir kaynakların kullanımına odaklanarak, sıcak, yaz ve soğuk kış iklimlerinde sıfıra yakın enerji ofis binalarının tasarımını keşfetmeyi amaçlıyor. Devreye alındıktan sonra yapılan hesaplamalara göre enerji tüketimi yazın yaklaşık 42 kWh/m2, kışın yaklaşık 4-8 ​​kWh/m2'dir ki bu da konvansiyonel ofis binalarının enerji tüketiminin sadece 1/3'ü kadardır. Böylece sıcak yaz ve soğuk kış iklim bölgesi için yeni ekolojik tasarım stratejisi önerilmiş ve CSWADI Lakeside Tasarım Merkezi projesinde başarıyla uygulanmış. 

CSWADI Lakeside Tasarım Merkezi

Sıcak yazlarda ve soğuk kışlarda, CSWADI Lakeside Design Headquarters projesi, dış ortamda sabit bir iç mekan iklimi sağlamak için sınırları kapatmanın doğal olmayan yaklaşımının aksine, entegrasyon için yeni bir ortam yaratmayı amaçladı. Xinglong Gölü'nün bulunduğu alan, aslında Luxi Nehri Havzasında bir taşkın kontrol göletiydi. Proje sahası iskele üzerinde olup orijinal topoğrafya kuzeyde yüksek, güneyde ise alçaktır. Tasarım zemin kattaki orijinal topografyayı çağrıştırıyor, zeminde büyüyen ve göle doğru genişleyen, sitenin güneş, yağmur ve deniz seviyesinin kaçmasına izin veren bir görüntü oluşturuyor.

Birim modül ekleri, bina ve doğa arasındaki temas alanını uzatarak ve çevresel etkileşimi geliştirerek, düzensiz dış arayüzler oluşturur.  BIM modeli yazılım simülasyonu ve analizi için kullanılır ve cephe özellikleri güneşlenme, yalıtım ve yeşillendirme geçirgenliğine göre alt bölümlere ayrılır.  Yatay sınırlarda, yaklaşık 8.000 metrekarelik çatı teras bahçeleri gölden bir geri çekilme oluşturur ve bakımlı yeşillikler, çiftlikler ve spor sahaları içerir.

CSWADI Lakeside Tasarım Merkezi

Çatıdaki bitki örtüsü, bina göl kenarında yeşil tepeler oluşturacak şekilde yığılmış. Dikey arayüzde, cam üreticileriyle işbirliği içinde geliştirilen çift, oyuk, ısıya dayanıklı, üçlü gümüş cam cephe, ışık girişini en üst düzeye çıkarmak ve güneşin uzun dalga radyasyonunu engellemek için gövde arayüzünün ilk seviyesi olarak hizmet ediyor.

Tasarım firması çalışanları, diğer endüstrilere göre ofiste daha fazla zaman geçirme eğilimindedir. Açık ve akıcı bir bina sistemi sadece dinamik bir deneyim getirmekle kalmaz, aynı zamanda yeşil ofis kavramını geliştirir, sosyal etkileşimi teşvik eder, kullanıcıları doğal çevre ile aktif olarak etkileşime girmeye teşvik eder, birlik ve çalışan yaratıcılığına ilham verir. Hareket sirkülasyon tasarımının amacı, yürümeyi teşvik etmek ve asansör kullanımını azaltmaktır.

CSWADI Lakeside Tasarım Merkezi

Peyzaj merdiveni merkezli dikey yaya tesisi, tasarım merkezinin ofis alanının %87'sini kaplar ve insan ölçeğinde birçok iletişim olanağına sahip bir ofis alanıdır. Giriş holünün zemin katı, 9 metreden geniş bir merdivene sahiptir ve bu sadece trafik gereksinimlerini karşılamakla kalmaz, aynı zamanda konferanslar, roadshowlar, değiş tokuşlar ve toplanmalar için bir yer olarak hizmet eder. Salon ve diğer katlar arasındaki bağlantı, her iki kanatta yer alan peyzajlı merdivenler ve atriyum boyunca uzanan bir bağlantı koridoru ile sağlanır ve yukarı doğru kıvrılan ve 'dramatik' bir görsel etkileşim sahnesi oluşturan açık bir yol oluşturur.

Her birimin platformu ve bahçe yolları arasında spiral çelik merdivenlerle bağlanan bir çatı üstü açık yaya sistemi, iç mekan taşımacılığına bir alternatif sunuyor. Çatı katında meyve ve sebze ekim alanı, 1.000 metrekarelik güneş panelleri, gökyüzü basketbol sahası, badminton sahası ve mini pist bulunuyor. Ve zeminden çatıya 3 boyutlu minyatür bile açık hava sporları için ilginç bir proje olarak tasarlandı. Yaratıcı tasarım firmaları için benzersiz bir atmosfer yaratıyor.

CSWADI Lakeside Tasarım Merkezi

CSWADI Lakeside Design Headquarters projesi yalnızca şiirsel bir ifade değil, aynı zamanda araştırma ve deneylerin bir sentezidir. Çin-ABD sıfıra yakın enerji işbirliği projesi olarak, proje başlangıcından resmi kullanıma kadar çeşitli planlama, inşaat ve test aşamalarından geçmiş. Düzinelerce yeni teknoloji, malzemeler ve cihazlar, mimarlar tarafından yönetilen birden fazla uzman ekiple işbirliği içinde optimize edildi ve entegre edildi. Buna laminatlar, burkulma önleyici destekler ve çatı tipi solar monopol depolama DC gibi yenilikçi uygulamalar dahildir. Esnek güç sistemi, üçlü çift yalıtım camı, dikey yeşillendirme, akıllı damla sulama sistemi, yüksek duyarlı ısı iklimlendirme, bağımsız sıcaklık ve nem kontrol teknolojisi de dahildir. Proje yeşil kalkınma kavramına öncülük eden yeni bir mimari dönüm noktası olacak.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)