David Adjaye'nin Sıkıştırılmış Topraktan İnşa Ettiği Sanatçı Rezidansı

Nüshet Çamuşoğlu / nushet@ekoyapidergisi.org
DAVID ADJAYE'NİN ACCRA'DAKİ ÇOK İŞLEVLİ SANAT ALANI

Sanatçı Rezidansı

Aralık 2022'de tamamlanmasından bu yana, ekip bu eşsiz mimarlık eserinin içine daha yakından bakmayı önerdi. Sanatçı Amoako Boafo için üç katlı bir 'mimari araç' olarak tasarlanan proje, bir kuluçka merkezi, sergi salonu ve toplanma noktası olarak işlev görürken sürdürülebilir tasarımı da teşvik ediyor. Sıkıştırılmış toprak yapının kendisi, her katta boyut ve yükseklik olarak genişleyen bir dizi istiflenmiş hacimden oluşuyor. Bu tasarım, zemin kattaki bahçe ve kafeden üst katlardaki stüdyo ve galeri alanlarına kadar rezidansın çeşitli ihtiyaçlarını karşılıyor.

Sanatçı Rezidansı

DOT.ATELIERS ÖZÜNDE SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK İLE İNŞA EDİLMİŞTİR

David Adjaye liderliğindeki mimarlar için dot.ateliers'in tasarımında sürdürülebilirlik önemli bir husus. Bina, sıkıştırılmış topraktan oluşan çift zarflı bir cephe ile şekilleniyor. Bu teknik, etkileyici, katmanlı bir doku yaratırken aynı zamanda yerel toprağın doğal yalıtım özelliklerinden de yararlanıyor. Cephe ile iç yapı arasındaki hava boşluğu doğal havalandırma sağlıyor ve ısı kazanımını azaltıyor. Bu arada, alan boyunca geniş pencereler özenle seçilmiş manzaralar sunuyor. Kuzeye bakan pencereler şehre bir bakış sağlarken, sıkıştırılmış toprak cephe tarafından yumuşatılan güneye bakan pencereler Akra kıyı şeridini gözler önüne seriyor. Çevredeki ortamla kurulan bu bağlantı, içinde yaratılan sanatın bağlamıyla sürekli iletişim halinde olmasını sağlıyor.

Sanatçı Rezidansı

IŞIK VE MADDESELLİK

Birinci katta esnek bir stüdyo alanı bulunuyor. Geniş beyaz duvarları ve bol doğal ışığı ile bu alan, büyük ölçekli sanat eserleri yaratmak için mükemmel bir yer. Açık kat planı, aynı anda birden fazla sanatçıyı ağırlamak için bölünebilir. Üst kattaki galeride doğal ışık çok önemli bir rol oynuyor. Testere dişi tasarımlı kuzeye bakan tavan pencereleri, sert tropik güneşi uzak tutarken optimum aydınlatma sağlar.

Sanatçı Rezidansı

dot.ateliers'in malzeme paleti, dış cephedeki sıkıştırılmış toprak ve brüt betondan, terrazzo, beyaz alçıpan ve ahşaptan oluşan daha hafif ve daha rafine bir iç mekana geçiş yapıyor. Özel tasarım mobilyalar genel tasarımı daha da tamamlıyor. Yerel kaynaklı malzemelerin kullanımı, projenin ekolojik uygulamalara olan bağlılığının ve çevredeki Gana peyzajıyla olan bağlantısının altını çiziyor.

Sanatçı Rezidansı

dot.ateliers'in kurucusu sanatçı Amoako Boafo, "Sanatçılar dünyaya çok fazla değer katıyor ve karşılığında yaratıcılıklarını deneyebilecekleri alanlar ve malzemeler, özgürlük ve belki de tüm bunları taçlandıracak tanınırlık şeklinde destek dışında pek bir şey istemiyorlar." dedi. "Umarım hepimizin küçük bir yardımı yeteneklerini geliştirmelerine, kendilerine ve eserlerine değer katmalarına ve böylece dünyaya değer katmaya devam etmelerine yardımcı olabilir."


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)