Depreme Dayanıklı Beton Geliştiriliyor

Nüshet Çamuşoğlu / nushet@ekoyapidergisi.org
British Columbia Üniversitesi'ndeki araştırmacılar, "depreme eğilimli (yapıların) sismik dayanıklılığını önemli ölçüde (iyileştirebilen)" yeni bir fiber takviyeli beton işlemi geliştirdi.

Depreme Dayanıklı Beton

Depreme dayanıklı beton EDCC (Çevre Dostu Eğilebilir Çimentolu Kompozit) olarak adlandırılan bu malzeme yüksek mukavemet, eğilebilir ve işlenebilirlik ile çelik gibi davranacak şekilde moleküler düzeyde tasarlanmış. Geleneksel olarak dökülen iç beton duvarların yüzeyine püskürtüldüğünde, 2011'de Japonya'nın Tohoku kentinde meydana gelen 9.0-9.1 büyüklüğündeki deprem kadar yüksek sismik şiddetlere karşı güçlenme sağlar.

Salman Soleimani Dashtaki UBC'de İnşaat Mühendisliği Bölümü'nde Doktora Adayı "Bazı duvarlara 10 milimetre kalınlığında bir EDCC tabakası püskürttük. Bu çoğu iç duvarı sismik şoklara karşı güçlendirmeye yeterliydi. Sonra onları Tohoku düzeyindeki depremlere ve diğer deprem türlerine ve yoğunluklarına maruz bıraktık ve onları kıramadık." dedi. 

Depreme Dayanıklı Beton

Çimento polimer bazlı lifler, uçucu kül ve diğer endüstriyel katkı maddelerini birleştiren EDCC, aynı zamanda şaşırtıcı bir şekilde çevre açısından sürdürülebilirdir. Geleneksel formüllerde gerekli olan çimentonun yaklaşık yüzde 70'i, yaygın bir endüstriyel atık ürün olan uçucu kül ile değiştirilir. Depreme dayanıklı bu beton ayrıca sürdürülebilir. 

UBC İnşaat Mühendisliği Profesörü ve Proje Sorumlusu Nemy Banthia "Bir ton çimento üretimi atmosfere neredeyse bir ton karbondioksit saldığından ve çimento endüstrisi küresel sera gazı emisyonlarının yüzde yedisine yakınını ürettiğinden bu oldukça acil bir gerekliliktir." dedi. 

Depreme Dayanıklı Beton

Depreme dayanıklı beton bu sonbaharda Vancouver'daki Dr. Annie B. Jamieson İlköğretim Okulu'nun sismik güçlendirmesinin bir parçası olarak ilk kez pratik uygulamada kullanılacak. Gelecekteki uygulamalar arasında, depremlerin yaygın olduğu Hindistan'ın Uttarakhand bölgesindeki Roorkee'deki bir okulun yenilenmesi ve İlk Milletler toplulukları için dayanıklı evler inşa edilmesi yer alıyor. Araştırmacılar, çok çeşitli beton yapılara uygulanabileceğini ve ayrıca boru hatları, kaldırımlar, açık deniz platformları, patlamaya dayanıklı yapılar ve endüstriyel zeminlerin yapımında kullanılabileceğini umuyor. 

Araştırma, Kanada ve Hindistan arasındaki iş birliğini destekleyen bir araştırma kuruluşu olan Canada-India Research Centre of Excellence IC-IMPACTS tarafından finanse edildi.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)