Depreme Dayanıklı Kaldırma Sistemi

Nüshet Çamuşoğlu / nushet@ekoyapidergisi.org
Burada sel sularının üzerinde yükselen evlerden depremle sarsılmak üzere tasarlanmış elastik bir demir alaşımına kadar felakete dayanıklı mimarinin epeyce yaratıcı örneği görüldü. Şimdi bir Japon şirketi olan Air Danshin Systems Inc., belki de şimdiye kadar görülen en dahiyane çözümü buldu. Mevcut evleri bir deprem durumunda yüzecek şekilde donatıyorlar. Son Fukuşima felaketinin ardından şirket, Japonya genelinde 88 eve depreme dayanıklı kaldırma sistemini kurmaya hazırlanıyor.

depreme dayanıklı kaldırma sistemi

Bir evde depreme dayanıklı havaya kaldırma sistemi ne kadar olağanüstü görünse de Air Danshin teknolojinin sadece etkili olmadığını, aynı zamanda diğer birçok depreme dayanıklı sistemden 1/3 daha ucuz olduğunu ve çok az bakım gerektirdiğini iddia ediyor. Spoon & Tamago'ya göre teknoloji, bir mülkün etrafına kurulacak oldukça basit, güçlü olsa da bir dizi mekanizma gerektiriyor.

Bir deprem meydana geldiğinde bir sensör bir saniye içinde bir kompresörü çalıştırarak tepki verir, bu da evin altına inanılmaz miktarda havayı zorlayarak yapıyı temelinden yukarıya doğru iter. Hava basıncı evin aşağıdaki sarsıntı temelinden 3 cm'ye kadar yükselmesini sağlayabilir. Bir iç mekan valfı, evin altındaki hava akışını kontrol ederek yapıyı "yüzerken" sabit tutar.

depreme dayanıklı kaldırma sistemi

Deprem bittiğinde ev yavaşça depreme dayanıklı betonarme bir temele geri döner. Depreme dayanıklı kaldırma sistemi şu anda evlere kurulurken Japon firmanın sistemi daha büyük, potansiyel olarak daha kritik yapılara kurmak için genişlemeyi umduğunu duyurdu. Air Danshin Systems, teknolojiyi tanıtmak için teknolojiyi iş başında gösteren oldukça çekici ve biraz da komik bir video hazırladı.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)