Detroit'teki Gökdelen Şehrin En Yüksek İkinci Binası Oldu

Nüshet Çamuşoğlu / nushet@ekoyapidergisi.org
New York'lu stüdyo SHoP Architects tarafından Detroit'in Hudson's Detroit bölgesinde tasarlanan gökdelen zirveye ulaşarak şehrin en yüksek ikinci binası oldu. Tower adı verilen 685 fit (207 metre) yüksekliğindeki gökdelen, Detroit şehir merkezinde Hudson's Detroit adı verilen daha büyük bir gelişimin bir parçasını oluşturuyor. Kule bu hafta tam yüksekliğine ulaştı.

Tamamlandığında, ön tarafta yükseldikçe piramit şeklinde yüksekliği artan, dikey pişmiş toprak kanatçıklar tarafından önü kesilen birleşik bir cam cepheye sahip, birbirine itilmiş ince, düz hacimlerden oluşan bir forma sahip olacak. Bitişiğindeki binada perakende ve ofisler yer alırken, konutlar ve bir otel bulunacak.

İnşaat, 2017 yılında SHoP Architects tarafından baca yığını tasarımıyla farklı bir tasarım altında başladı. Sadece bir yıl sonra, nihai yükseklikten çok daha fazla olan 900 fitten (274 metre) fazla önerilen yükseklikle yeni görseller yayınlandı. Yerel geliştiriciler Bedrock tarafından finanse edilen Hudson's Detroit'in şehirdeki gelişiminin bir parçası. Ayrıca, gökdelene bir yer altı otoparkı ile bağlanan kutu gibi, 14 katlı bir hacim de içerir.

yüksek bina

SHoP Architects Müdürü Bill Sharples, "Kulenin tasarımında kritik bir adım, onu Hudson's Detroit programının dengesinden ayırmaktı; bu, insanların binanın her tarafına erişmesine ve deneyimlemesine olanak tanıyan ve aynı zamanda ince formunu daha belirgin hale getiren bir hareketti." dedi. "Bu karar aynı zamanda alanın merkezinde yeni bir kamusal alan yaratılmasına da olanak sağlamıştır."

Geliştirme, adını bir zamanlar alanda bulunan Hudson's Department Store'dan almış - blok uzunluğundaki mağaza 1946 yılında dünyanın en yüksek mağazası olarak tamamlanmış ve 1998 yılında yıkıldığı sırada tarihteki en büyük kontrollü patlamaya maruz kalmış.

yüksek bina

Bedrock'un kurucusu Dan Gilbert, "Detroit halkının yetenek ve özverisi Hudson's Detroit'in itici gücü oldu ve bu dönüm noktası niteliğindeki projenin başarısının ayrılmaz bir parçası oldu." dedi. "Bu projeyi kuşaklar boyu sürecek bir gelişme haline getirecek ve Detroitliler ve ziyaretçiler için önümüzdeki on yıllar boyunca kentin silüetini kesinlikle geliştirecek olan bireysel katkılarından gurur duyuyoruz."

Gökdelen, 1960'lardan itibaren gerileme sürecine giren ve iflasını ilan ettiği 2013 yılına kadar 1960'taki nüfusunun yüzde 50'sinden fazlasını kaybeden kentte yürütülen bir dizi gelişimin parçası. Özellikle Bedrock, şehrin Book Kulesi de dahil olmak üzere tarihi yapıların yenilenmesinin arkasında yer almış.

Bedrock'un mimarlık ve tasarımdan sorumlu kıdemli başkan yardımcısı James Witherspoon, "Detroit bir cesaret ve dayanıklılık kentidir ve geleceği benzersiz bir tasarım ve yenilik mirası üzerine inşa edilmektedir." dedi. "Hudson's projesi Detroit'in dünya standartlarında bir şehir olarak itibarını daha da güçlendirmeyi ve yerel toplum, küresel işletmeler, amiral gemisi perakendeciler, dünya gezginleri ve geleceğin sakinleri için ikonik bir destinasyon yaratmayı amaçlıyor."

yüksek bina

Bölgedeki diğer önemli gelişmeler arasında, Hollandalı mimarlık stüdyosu OMA tarafından kâr amacı gütmeyen bir sanat alanına dönüştürülen bir pastaneyi içeren sanat odaklı bir proje olan Little Village yer alıyor.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)