EkoYapı Dergisi - Ekolojik Yapılar ve Yerleşim Dergisi

Doğa İle Uyumlu Bir Aile Evi

Mimarlık sadece bina yapmak değildir. Kişisel tarz ve görsel zevk unsurlarını bir alan oluşturma amacı ile birleştirmektir. Costa Rica’da Guanacaste, Playa Tamarindo bölgesinde bulunan aile evi Garden House projesi, içinde bulunduğu çevreye uyum sağlamaya ve karbon salınımını düşük tutmaya önem veriyor.

Sürdürülebilir Ev Dış Görünüş

Garden House sadece bir barınak değil, gündelik hayat ve doğal afetlere karşı bir barınak olarak inşa edildi. Bu yapı, bir binanın doğa ile uyumu ile ilgili bir örnek oluşturuyor. Mimarlar binayı sütunlar üzerine inşa ederek araziye olabildiğince az etki ederken en alt katını bir yeşil alan olarak kullanıyor. Bu tasarım sayesinde yükselen deniz seviyesine ve sellere karşı önlem alınıyor.

Sürdürülebilir Ev

Costa Rica iklim değişikliğine karşı savaşta aldığı kararlarla biliniyor. Garden House projesi de enerji tasarruflu çift cam sürgülü kapılar ve pencereler sayesinde iç mekânın ısısını kontrol edebiliyor ve doğal ışıktan yararlanabiliyor. Ayrıca doğal havalandırma sağlarken iç ve dış mekânı birbirine bağlıyor.

Sürdürülebilir Ev İç mekan Görüntüsü

Ayrıca havalandırmada kullanılan su ve yağmur suyu toplanıp filtrelenerek havalandırma ve sulama için tekrar kullanılıyor. Costa Rica’da ve dünyanın geri kalan her yerinde yaşanan su kısıntılarına karşı tasarımcılar yüksek tasarruflu musluk ve tuvaletler kullanıyor. Çevre dostu su deposu etrafta bulunan bütün bahçeleri sulamak için kullanılırken aynı zamanda gizlilik ve doğal gölge için kullanılıyor.

Sürdürülebilir Ev İç mekan Görüntüsü

Tasarım en alttan başlasa da, çatı da diğer sürdürülebilir unsurlarla birlikte çalışıyor. Yaprak gibi kıvrılan çatı ev için gölge sağlıyor, yağmur suyu topluyor ve Garden House’da enerji olarak kullanılan güneş enerjisini panelleri bulunduruyor.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)