Doğayı Çekirdeğine Yerleştiren Bir Konut Programı

Fælledby, Henning Larsen tarafından tamamen ahşaptan inşa edilecek ve "doğayı çekirdeğine yerleştirecek" sürdürülebilir bir konut programı. Danimarka, Kopenhag eteklerinde eski bir hurdalık alanı üzerine inşa edilecek olan proje alçak binalardan oluşacak ve 7,000 kişiye ev sahipliği yapacak. Proje, başkentin tamamı ahşaptan imal edilmiş ilk mahallesi olma özelliği taşıyacak.

Henning Larsen tarafından MOE'deki mühendisler ve biyologlarla işbirliği içinde tasarlanan projede modern konutların insanların, hayvanların ve doğanın ihtiyaçlarını nasıl aynı anda karşılayabileceği göstermek istiyor.

Henning Larsen'in ortağı Signe Kongebro konuyla ilgili şunları söylüyor: "Çevresindeki doğal ortamın ortasına inşa edilecek Fælledby insanlar ve doğa arasında bir denge sağlama vaadiyle yola çıktı.”

“Bu yeni bölgemizin Kopenhag'ın ahşaptan inşa edilecek ilk bölge olacağı ve bitkilerle hayvanlar için daha zengin bir büyümeyi teşvik eden doğal yaşam alanlarını birleştireceği anlamına geliyor. Kırsal kesimdeki köyleri arketip olarak aldık böylece biyolojik çeşitliliğin ve aktif etkinliklerin insanlar ve doğa arasında sürdürülebilir bir anlaşma sağladığı bir kent yaratıyoruz.”

18 hektarlık Fælledby projesi, aynı zamanda emlak şirketi By & Havn tarafından düzenlenen ulusal bir tasarım yarışmasını kazanan proje. Proje tamamlandığında, üç ayrı mahalleye bölünecek. Bu düzen, bölge sakinlerine "daha samimi, küçük ölçekli bir topluluk duygusu" sağlamayı amaçlıyor.

Görsel olarak, Fælledby Danimarka kentinin estetiğini kırsal tipolojilerle birleştiriyor ve bu haliyle pastoral bir köyü çağrıştırıyor.

Her konut, karbon izini azaltmak amacıyla tamamen ahşaptan inşa edilecek ve Fælledby'nin yüzde 40'ı peyzaj çalışmalarına ayrılacak. Bu peyzaj alanının içerisinde, bitkilerin ve vahşi yaşamın bölgedeki yaşamını teşvik etmeyi hedefleyen yeşil alanlar da var. Program, evlerin cephelerine inşa edilecek kuş ve yarasa yuvaları, ayrıca kelebekleri çekmek için tasarlanacak bahçeler de dahil olmak üzere biyo çeşitliliği teşvik edecek ayrıntılarla tamamlanacak.

Fælledby'nin üç mahallesinin her birine kurbağalara ve semenderlere ev sahipliği yapacak göletler yerleştirilecek. Geleneksel kırsal köyler gibi, Fælledby da doğanın içinde kendi kendine var olacak; bu da sürdürülebilirlik ve doğal öncelikler konusunda son derece hassas bir ortam yaratılacağı anlamına geliyor.”

"Genç kuşakların duyarlılıklarına hitap eden yeni bir şehir inşa etmek ve doğa ile daha iyi uyum içinde yaşamak için çözüm arayan insanlar için bir ev yaratma potansiyeli görüyoruz. Bizim için Fælledby her ikisinin de gerçekten yapılabileceğini kanıtlayan bir kavram.”

Fælledby'in inşasına ne zaman başlanacağı henüz açıklanmamış olsa da Henning Larsen’in deyimiyle “düzenlemenin sahaya organik olarak entegre olması süreci” içerisinde proje hayata geçecek.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)