Dünyanın En Yüksek Ahşap Konut Binası

 İsviçre'nin Winterthur şehrinde bulunan ve yerel İsviçre mimarlık stüdyosu Cometti Truffer Hodel ile yakın iş birliği içinde geliştirilen 100 metre yüksekliğindeki Rocket&Tigerli kulesi, koyu kırmızı ve sarı pişmiş toprak tuğla cepheleriyle çevredeki 19. yüzyıl endüstriyel mimarisini yansıtıyor. Proje, canlı bir mahalle yaratmak için ayarlanmış çeşitli konut tipolojileri ve kolaylıklar önermektedir.

Ahşap Konut Mimarisi

Tasarım, kapalı blok bir yapı öngören site için orijinal ana planın ilkelerinden uzaklaşıyor ve bunun yerine siteye daha fazla gün ışığının girmesine izin veren dört müstakil bina öneriyor. Proje, normal konut, öğrenci konutu, perakende satış alanlarının yanı sıra bir otel, restoran ve gökyüzü barının bir karışımını içeriyor. Dört yapının bileşimi, arsa içinde ve çevresinde farklı bir kentsel alan yaratıyor. Projenin kalbinde yer alan yeşil plaza, uluslararası peyzaj mimarlığı stüdyosu Vogt tarafından tasarlandı.

Ahşap Konut Projeleri

SHL'de, Oslo, Dordrecht, Toronto ve Vancouver'da devam eden projelerle ifade edilen ahşapta tasarım yapmak bir gelenektir. Malzemeyi sadece estetik nitelikleri nedeniyle değil, aynı zamanda önünü açtığı teknik yapım olanakları nedeniyle kullanımımızda her zaman proaktif olduk. Bu projede sunulan yeni üretim yöntemi, malzemeye olan sevgimizi modern bir binaya taşıyor.

- Kristian Ahlmark, Schmidt Hammer Lassen'in ortağı ve Tasarım Direktörü.

Ahşap Konut Fiyatları

Proje, taşıyıcı ahşap konstrüksiyonlu konut binaları için yeni bir yükseklik rekoru kırıyor, aynı zamanda İsviçreli Implenia ve tETH Zürich tarafından geliştirilen, beton çekirdeği ahşapla değiştiren, kiriş ağırlığını ve gömülü karbon miktarını azaltan yenilikçi bir inşaat sistemini tanıtıyor. Projenin 2026 yılında tamamlanması planlanıyor.

Dünyanın En Yüksek Ahşap Konut Binasını

Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)