Dünyanın En Yüksek Pasif Evi Kanada'da İnşa Ediliyor

Nüshet Çamuşoğlu / nushet@ekoyapidergisi.org
İngiliz stüdyo WKK Architects, Vancouver'daki 1075 Nelson Caddesi'ndeki dalgalı gökdelenin görüntülerini yayınladı. Dünyanın en yüksek pasif evi olacak. West End'de Nelson Park'a bakan bir sitede tasarlanan 178 metre yüksekliğindeki ince gökdelen, 480 enerji tasarruflu konut birimine ev sahipliği yapacak.

Dünyanın En Yüksek Pasif evi

WKK Architects ve Henson Developments'ın IBI Group'u tarafından modern yüksek binaların daha sürdürülebilir bir şekilde inşa edilebileceğini ve Pasif Ev standartlarını karşılayabileceğini göstermek için geliştirildi. Pasif ev bir binanın ısıtma ve soğutma ihtiyaçlarını, karbon ayak izini önemli ölçüde azaltmaya yardımcı olan uluslararası bir enerji performans standardıdır. WKK Architects'in kurucu ortağı Tom Wright şöyle açıklıyor: "Vancouver zaten dünyanın yaşanacak en güzel yerlerinden biri olarak biliniyor. Şehir liderlerinin de onu dünyanın en sürdürülebilir şehri yapmak için büyük emelleri var." dedi.

Dünyanın En yüksek pasif evi kanada

"Bu yeni kulenin dünyanın dört bir yanındaki şehirlerde gökdelen gelişimi için test, olacağına inanıyoruz ve inşaat ve nihai kullanımı sırasında projeye büyük ilgi bekliyoruz." diye devam etti. 

İspanya'nın Bilbao kentindeki 88 metre yüksekliğindeki 28 katlı Bouleta Kulesiyken konut gökdeleni tamamlandığında dünyanın en yüksek pasif ev yapısı unvanını alacak. 1075 Nelson Street, iki dikey yatay metal bant şeridi ve ana cephenin dalgalı yeşil kaplamasıyla sınırlanan dalgalı bir şekle sahiptir. Beton bir çevreden filizlenecek şekilde tasarlanan kulenin kendine özgü şekli enerji verimli bir binanın basit bir kutu olması gerektiği algısına meydan okuyor.

Pasif ev ve kanada

Wright, "Yapı yeni başlangıçları ve mimari açıdan ilginç binaların hala olabileceği gösteriyor. Sürdürülebilir geleceğe giden bir yol olduğuna dair yenilenen umudu simgeliyor." dedi. Pasif ev standartlarında hava sızdırmazlığı karşılamak için  %40 yüksek performanslı üçlü cam ve %60 süper yalıtımlı duvarlar kullanılıyor. Böylece bina kabuğundan ısı kaybını en aza indirerek çok düşük ısıtma gereksinimlerine neden oluyor.

Ayrıca tüm dairelere temiz hava sağlamak, istenmeyen hava akımlarını önlemek ve hava geçirmez bir kabuk sağlamak için ısı geri kazanımlı iki düşük enerjili havalandırma sistemi kullanılıyor. Aynı sistem kullanılmış, eski havadan ısı enerjisini geri kazanır ve gelen taze havayı ısıtmak için yeniden kullanıyor. 

Pasif ev

1075 Nelson Street için iç tasarım detayları henüz açıklanmadı ancak 480 konut biriminin 102 toplu konut, 50 kiralık birim ve 328 kat mülkiyeti içeriyor. Henüz bir inşaat tarihi açıklanmadı, ancak planlar Vancouver Kent Konseyi tarafından duruşmada onaylandı.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)