"Dünyanın İlk Net Pozitif Enerjili" Botanik Bahçesi

Nüshet Çamuşoğlu / nushet@ekoyapidergisi.org
ABD'li mimarlık stüdyoları Olin ve Overland, Florida'da 2.158 güneş panelinden oluşan bir çatı dizisiyle çalışan "dünyanın ilk net-pozitif enerjili" botanik bahçesini tamamladı. Proje, hava bitkileri ve yerli bitki türlerinin araştırılması ve eğitimine adanmış bir kurum olan Marie Selby Botanical Gardens'ın 15 dönümlük Sarasota kampüsünü genişletmek için Philadelphia merkezli peyzaj mimarlığı stüdyosu Olin tarafından yürütülen üç yıllık bir master planın parçası.

Bu yılın başlarında tamamlanan master planın 1. Aşaması, kampüse üç yeni yapının eklenmesinin yanı sıra "büyük bir yağmur suyu yönetim sistemi, rekreasyon parkuru ve çevredeki yollarda iyileştirmeler" gibi altyapı güncellemelerini içeriyor. Teksaslı mimarlık firması Overland Partners tarafından tasarlanan ve toplam 188.030 fit kare (17.468 m²) büyüklüğündeki yeni binalar, tesisin bir köşesinde bir araya getirilmiş çok kullanımlı bir park tesisi, bir araştırma merkezi ve bir bilet gişesini kapsıyor.

Botanik Bahçesi

Morganroth Family Living Energy Access Facility (LEAF) üç binanın en büyüğü ve zemin katında bir restoran ve hediyelik eşya dükkanı bulunan dört katlı bir otopark. Çatıdaki güneş enerjisi dizisi kampüsün ana enerji kaynağı olarak hizmet verecek. Steinwachs Family Plant Research Center (Araştırma Merkezi) ve Jean Goldstein Welcome Center (Karşılama Merkezi), LEAF'in karşısında yer almakta ve bilet gişesini örten kavisli bir pavyon çatısıyla birbirine bağlanmış durumda.

Botanik Bahçesi

Ekibe göre 57.000 fit karelik güneş paneli LEAF ve komşu Araştırma Merkezi arasında paylaştırılarak yılda 1,27 milyon kilovat-saat enerji üretecek. Haziran sonu itibarıyla, Living Building ve Living Community Petal sertifikalarının International Living Future Institute tarafından verilmesi beklentisiyle "projenin tükettiğinden daha fazla enerji üretip üretmediğini" takip edecek bir yıllık izleme dönemini resmen başlatan güneş enerjisi dizisine güç verildi.

Botanik Bahçesi

Ekibe göre, tüm kampüsün enerji talebini yüzde 10 oranında aşması beklenen bu bahçe, dünyanın ilk net-pozitif botanik bahçesi olacak. Marie Selby Botanical Gardens, "Otopark, bahçeden tabağa restoran, yeni bir hediyelik eşya dükkanı, dikey bahçeler ve yaklaşık 50.000 fit karelik bir güneş enerjisi dizisini barındıran son teknoloji LEAF, Selby Gardens'ı dünyanın ilk net-pozitif enerji botanik bahçesi kompleksi haline getirecek." dedi.

Kampüs ayrıca, LEAF'in yan tarafına yapıştırılmış zemin seviyesindeki bir hacmin içinde yer alan ve elektrikli ve indüksiyonlu pişirme tekniklerini kullanacak olan "dünyanın ilk net-pozitif enerji restoranına" da ev sahipliği yapacak. Tamamen güneş enerjisiyle çalışacak olan çatıdaki bahçe, kâr amacı gütmeyen gazi kuruluşu Operation EcoVets tarafından işletilecek ve aşağıdaki restoran için malzeme tedarikinde kullanılacak.

Botanik Bahçesi

Çift yükseklikte bir lobi etrafında düzenlenen ve laboratuvarlar, araştırma kütüphaneleri, konferans salonları ve ofisler içeren komşu Araştırma Merkezi'nin üzerine de bir çatı bahçesi yerleştirildi. Karşılama Merkezi'nin kavisli çatısı, çelik makaslarla desteklenen ve ahşapla kaplanan bir yan girişten Araştırma Merkezi'ne uzanıyor.

Kampüsün bilet gişesinin yanı sıra bir sergi ve tiyatronun da yer aldığı küçük, ayrı bir hacmi kapsıyor. Ekibe göre projenin toplamda yılda 975 ton CO2'yi dengelemesi bekleniyor, bu da 1.000 dönümlük ABD Ormanı tarafından tutulan karbon miktarına eşit.

Overland Partners Müdür Yardımcısı John Byrd, "Marie Selby Botanical Gardens'daki yeni tesis, sürdürülebilir, yenileyici mimarinin bir kanıtı olarak duruyor ve her yerdeki botanik bahçeleri için bir ölçüt oluşturuyor." dedi. "Bu dönüm noktası niteliğindeki proje sadece Selby Gardens'ı değil, Sarasota'yı da önemli bir sahil beldesi olmanın ötesine taşıyarak sürdürülebilir tasarım alanında dünya çapında bir liderlik göstergesi haline getiriyor."

Botanik Bahçesi

Master planın 2. Aşamasında bir sera kompleksi, bir öğrenim pavyonu ve araziyi çevreleyen "deniz duvarlarının güçlendirilmesi" de dahil olmak üzere kampüse ek altyapı iyileştirmeleri yapılacak. Florida'nın başka bir yerinde Glavovic Studio, yerel halkı Everglades'e bağlamak için kırmızı alüminyum bir yürüyüş yolu oluşturdu ve Renzo Piano Building Workshop, Boca Raton'da bir kültür merkezi için tasarımlarını açıkladı.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)