Duvarlardan Fışkıran Doğa

Son yıllarda bina cephelerinde, yol kenarlarındaki duvarlarda karşımıza sıklıkla çıkan dikey bahçe uygulaması, beraberinde farklı tasarımların önünü açmaya devam ediyor. Bunlardan biri de Flowerbox...

Fransız Ulusal Bilim Merkezi’nde çalışan dünyaca ünlü bir botanikçi Patrick Blanc’in uzun yıllar süren araştırmalarının sonucunda ve tropikal ormanlardan esinlenerek geliştirdiği Dikey Bahçe kavramı şehirler için farklı bir uygulamanın da yolunu açtı. Bu kavram sadece başarılı bir peyzaj düzenlemesi olmanın ötesinde sürekli bir su yokluğu yaşanmadığı sürece bitkiler için topraksız dikey alanlarda yaşamanın mümkün olduğunun kanıtıydı. Blanc, şaşırtıcı ve uzun ömürlü bir kombinasyon olan dikey bahçe uygulamasını 1994’den bu yana yaklaşık 140 adet proje ile hayata geçirdi.


Son yıllarda bina cephelerinde, yol kenarlarındaki duvarlarda karşımıza sıklıkla çıkan dikey bahçe uygulaması, beraberinde farklı tasarımların önünü açmaya devam ediyor. Bunlardan biri de Flowerbox...

Bilgi Üniversitesi Uluslararası Finans Bölümü Mezunu olan Ebru Başak Güven, son yıllarda çok çeşitli uygulamalarla karşımıza çıkan dikey bahçe kavramını evlerin odalarına kadar sokmaya niyetli bir kadın girişimci. Güven, Merkezi Fransa olan, Almanya, İspanya, Kanada, Avusturalya, Rusya, Belçika’nın da aralarında bulunduğu 15 ülkede faaliyet gösteren Flowerbox markasını Türkiye ile tanıştırdı.

Flowerbox canlı bitkiler ve doğal bitkiler olmak üzere iki çeşit ürün grubuna sahip. Canlı bitkiler su ve ışık ihtiyacı olan ve bildiğimiz saksı bitkileri gibi büyüme ve gelişme gösteren bitkilerden oluşuyor. Doğal bitkiler ise; Türkiye’de olmayan özel bir sistemle, yetiştirilen bitkilerin belli bir olgunluğa geldikten sonra işlemden geçirilmek suretiyle, doğal yapısı korunarak üretilen bitkiler.

Duvar bahçeleri yapımında kullanılan bu doğal bitkiler, su veya ışık ihtiyacı olmadan, 7 sene boyunca doğallığını ve tazeliğini koruyabiliyor. Bu bitki çeşidi ile Flowerbox Türkiye’de bir ilki sunuyor. Canlı bitkiler dış mekanda da kullanılabilirken, doğal bitkiler hava koşullarındaki değişimlerden etkilenmeleri nedeniye sadece iç mekanlar için uygun.

ÇİÇEKLER DUVARDA NASIL DURUYOR? VE NASIL SULANIYOR?

Flowerbox, bitkilerin dökülmesini engelleyen özel ekim tekniği ile çiçeklerin dökülmesini engelliyor ve dikey sulamayı mümkün kılan özel aparatıyla da kolay sulama imkanı sağlıyor. Üstelik bitkilerin bakımı da çok kolay, canlı bitkilerin küçük sulama aparatları mevcut, bu aparatlar sayesinde bitkiler duvardan çıkarılmadan kolayca sulanabiliyor. Ayrıca evinde çiçek yetiştirenlerin en büyük problemlerinden biri olan yerlere toprak dökülmesi bu özel tasarımlarda yaşanmıyor. Flowerbox özel bir teknikle duvara asıldığı için yerlere toprak dükülmüyor.

Bu doğal ve güzel çiçekler ile evlerinin odalarını süslemek isteyenler, hazır olan konsept tasarımların yanı sıra; vazo formuna, rengine ve istenilen bitki çeşidine göre kendi tasarımlarını oluşturabiliyor.

Malzemeler, renkler, çeşitler, aksesuarlar ve 50’den fazla özel bitki seçenekleri ile hayal gücünün sınırlarını zorlayan Flowerbox, 15x15cm’lik en küçük modelden, 2 m’lik en büyük modele kadar yaşam alanlarına doğanın renklerini, kokularını ve sağlığını taşımayı amaçlıyor.

“Doğayı duvarlarınıza taşıyoruz” konseptiyle, evlerde yer tutan saksıların yerlerini almaya başlayan dikey bahçeler sıra dışı tasarımlarıyla dekorasyona yeni bir boyut kazandırıyor.

Flowerbox tasarımları, ekolojik, ergonomik, estetik ve yenilikçi özellikleri ile dikkat çekiyor.

ÇEVREYE SAYGILI…

Ürün grupları arasında yapay, plastik, sahte çiçek çiçek barındırmayan Flowerbox aktivist yaklaşımı ile doğanın güzelliklerini şehirlere, apartmanlara ve evlere yeniden getirme amacını taşımakta. Doğal ve çevreci özellikleri ile dikkat çeken markanın ayrıca bitkiler ile birlikte kullandığı bütün malzemeler de ekolojik ve %100 geri dönüşümlü...


Yorumlar

mualla özdemir 1 Nisan 2014

120x580 cm bir duvarımız mevcut içmekan resturant bu duvarda yapılacak bitki uygulaması için fiyat veremenizi istiyorum acıbadem /istanbul 534 313 46 44

Zübeydr 8 Mayıs 2023

Bizim bahçedeki bir çalı türü meyve ağacımızın sundurmadaki zilimizin dibinden kendiliğinden çıktı ve gürleşti kesip atmaya kıyamıyorum ama binaya zarar vermesinden de korkuyorum ne yapabilirim görüntüsü harika ama

Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)