Emaar Square’in Cephelerinde Sapa Ürünleri Tercih Edildi

Dünyanın en yüksek binası, Dubai’deki “Burj Khalifa” projesinin de yatırımcısı olan Emaar Properties’in Türkiye’deki ikinci projesi Emaar Square’de yüksek performans ve estetik değerler sunan Sapa ürünleri tercih edilmiştir.

İstanbul’un önemli merkezlerinden Çamlıca’da 66 dönümlük arazi üzerine inşa edilen dev projede, 1.000 adet rezidans, İstanbul’un en büyük alışveriş ve eğlence merkezi, 40.000 m2 kullanım alanına sahip ofis yapısı ile 180 odalı ve 5 yıldızlı The Address Hotel yapıları yer alacaktır. 2.3 milyar dolara mal olması planlanan proje 2012 ve 2013 yıllarında gayrimenkul ödülleri alanında “Dünya’nın En İyi Karma Kullanımlı Mimari Projesi”, “ Avrupa’nın En İyi Karma Kullanımlı Mimari Projesi” ve “En İyi Yüksek Konut Mimari Projesi” dallarında uluslararası ödüllere layık görülmüştür.


Rezidans, ofis, alışveriş merkezi ve eğlence ile otel bloklarından oluşan 5 farklı konseptli karma projenin tasarımında beş farklı mimarlık firması ile çalışıldı. Bugüne kadar üstlendikleri projeler ile isimlerinden söz ettiren ve uluslararası pek çok ödülün sahibi olan Foster+Partners, İki Design Group, DP Architects, KTGY ve SWA gibi dünyaca ünlü mimarlık ofisleri bu projede Emaar Türkiye'nin çözüm ortakları arasında yer aldılar.
LEED kriterlerine uygun olarak tasarlanan projede yüksek performans değerleri sağlayacak özel bir sistem önerisi talep edildi. Sapa, şu ana kadar yaptığı özel dizayn panel cephe referansları ve bu projelerden aldığı önemli geri dönüşleri sayesinde Emaar Türkiye’nin iş ortaklarından biri oldu.

Sapa ürünlerinden Elegance 72-ST kapaklı panel cephe sistemi baz alınarak, proje gerekliliklerine uygun özel bir dizayn uygulaması yapılmıştır. Uygulanacak sistem üzerinde termal hesaplamalar ve yoğuşma similasyonu yapılarak, gerekli önlemler alınmış ve bu sayede iç mekanda istenilen ısıl konforun yakalanması sağlanmıştır. Sistem içerisinde açılır kanatlara yer verilerek kullanıcıların doğal temiz hava almalarına olanak verilmiştir. Yapıların formuna bağlı olarak oluşan 90 derece köşe dönüş noktalarında özel açılı çözümler geliştirilmiştir.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)