Enerji Verimli Bir Cadde: Goldsmith Street

Goldsmith Street, bu yılki Stirling Ödülü için kısa listeye giren İngiltere, Norwich'teki Mikhail Riches tarafından hazırlanan bir Passivhouse ve yüksek yoğunluklu bir sosyal konut projesidir .

Şehir merkezine yakın bir yerde bulunan bu konut geliştirmesi, apartman bloklarına uygun fiyatlı, yüksek yoğunluklu bir alternatif olarak tasarlanmış 105 adet konuttan oluşuyor.

Her ev güneş kazancını en üst seviyeye çıkarmak için güneye bakan ve Mikhail Riches tarafından düşük enerji olmasını sağlayan pratik ayrıntılarla tasarlanmıştır.

Stüdyo kurucuları Annalie Riches ve David Mikhail, “Önceliğimiz sakinler için yakıt faturalarını en aza indirmek için pasif bir güneş enerjisi sistemi tasarlamaktı. Ayrıca, Norwich bölgesinde, onları kaybeden bir bölgeye sokakları koymak istedik" dedi.

Bu projenin şeması, dört hektarda düzenlenmiş, bir hektardan daha az bir alan içerisinde toplam 45 ev ve 60 daire içeren yedi adet teraslı bloktan oluşmaktadır.

Gelişme alanı içindeki konutların sayısı kısaca belirlenirken, stüdyonun terasları tasarlamasına yol açan “pasif bir güneş şeması” yaratma düşüncesiyle, gölgelenmeyi önlemek için binaların alçakta olması gerekmiş.

Mikhail Riches gerekli konut yoğunluğunu karşılarken, Victoria teraslı evlerin bulunduğu mahallenin yakınında olan Altın Üçgen adı verilen yüksek yoğunluklu konut alanlarından bazı ipuçları almıştır.

Mikhail Riches, "Norwich'teki popüler koruma alanlarına, 14 metre mesafedeki caddeleri teraslı, izin verme kurallarından önemli ölçüde daha az olan baktık." Dedi.

“Bu sokak modelini taklit ederek, yerel konut ihtiyacını karşılayan şemada önemli ölçüde daha fazla aile evi alabildik. Site sınırları içinde dört adet doğrusal doğu-batı terasına bir strateji kombinasyonuyla uyabildik.”
Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)