Mikhail Riches'in Karbon Nötr Konut Projesi

Nüshet Çamuşoğlu / nushet@ekoyapidergisi.org
Stirling Ödüllü stüdyo Mikhail Riches, York İngiltere'de tasarladığı ve kullanım sırasında net sıfır karbonlu, düşük katlı Passivhaus konutunun ayrıntılarını açıkladı. Program, York Belediye Meclisi'nin Eve Teslim Programı için Mikhail Riches tarafından geliştirilmekte ve şehrin yedi yerine kurulacak.  

Karbon nötr konut projesi

Yapılacak 600'ün üzerinde konut ile ülkedeki en büyük pasif ev ve karbon nötr konut projesi olacak. Londra merkezli stüdyo Mikhail Riches'in eve teslim programının amacı, düşük enerji oranlarıyla uygun fiyatlı konutlar sağlamak ve sakinleri düşük karbonlu bir yaşam tarzı yaşamaya teşvik etmek. Bu enerji verimli tasarım ve yenilenebilir enerji teknolojilerinin kullanımının yanı sıra, sürdürülebilir ulaşım yöntemleri ve bölge sakinlerine kendi yiyeceklerini yetiştirmeleri için ayrılmış alan sağlayarak elde ediliyor.

Proje mimarı Sophie Cole: "Kalkınma düşük enerjili arabaları, sürdürülebilir ulaşım ve gıda üretimi yoluyla düşük karbonlu yaşam tarzlarını teşvik etmeyi amaçlıyor." dedi. Proje mimarı "Bu, peyzajın arabalardan ziyade insanlara odaklanmasını sağlıyor. Bol miktarda bisiklet alanları, gelişme fırsatlarında çocuklar için güvenli oyun alanları ve topluluk için toplanma alanı sağlıyoruz." diye devam etti. 

Karbon nötr konut projesi

Mikhail Riches şu anda ikisi planlama için sunulan üç siteyi geliştirme sürecindedir. Müşteriler farklı erişilebilirlik seviyelerine sahip apartman daireleri ve düşük katlı konutlar tarafından sunulan 1 ile 5 yataklı daire seçeneklerine sahiptir.

Ekli çok odalı konutlar da olacak, rahat ve bağımsızlık arayan yaşlılar veya genç aileler için müstakil bir alan yaratılmış. Sahadaki farklı evlerin sayısı bölgeye ve halkın katılımıyla belirlenen yakın topluluğun özel ihtiyaçlarına bağlı olarak değişecek. Ancak hepsi Norwich'in Sterling Ödüllü Goldsmith Caddesi ile aynı pasif güneş tasarımını ve katı pasif ev enerji standartlarını uyguladı. 

Cole "Goldsmith Caddesi gibi, temel ilkelerden biri de pasif bir güneş sistemi olmasıdır. Pasif Ev'i uygun maliyetli bir şekilde elde etmek için mümkün olduğunda cepheyi güneye yönlendirmeye çalışıyoruz." dedi. 

Pasif Ev, ısıtma ve soğutma ihtiyaçlarını önemli ölçüde azaltmak için tasarlanmış uluslararası bir enerji performans standardıdır. Hava kaynaklı ısı pompalarının ve çatıda bir güneş enerjisi sisteminin kullanılması yoluyla yapılan bu gelişme, stüdyonun karbonsuz hale getirilmesinin temelini oluşturuyor.

Karbon nötr konut projesi

Cole "Tüm geliştirmeler karbon içermez. Başka bir deyişle, her gelişme bir yılda gelişimin ihtiyaç duyduğu kadar enerji üretir. Pasif Ev bunun için mükemmel bir temel sağlar. Çünkü pasif evler zaten bu enerji ihtiyacını önemli ölçüde azaltmış." dedi. 

Mikhail Riches'in peyzaj tasarımı, konut programı evlerinin çoğunda özel açık alanlar sağlıyor. Tüm sakinler, diğer sakinler arasında etkileşimi teşvik eden yarı özel ve kamusal yeşil alanlara erişebilir. Stüdyonun manzaraları insanların etrafında tasarlamaya ve araba alanlarını sitenin çevresine yasaklamaya yönelik erken kararı nedeniyle mümkün olacak. 

Cole "Çoğu insanın kendi özel alanı var, ancak Goldsmith Caddesi'nin arka bahçesindeki Ginnels gibi ortak açık alanlar da var. Ayrıca ister meyve ağaçları isterse yükseltilmiş zeminler olsun mümkün olduğunca çok sayıda büyüme fırsatı sunacağız. Tüm sakinlerin dahil olması için küçük ölçekli üretken peyzajlar yapacağız." dedi. 

Karbon nötr konut projesi

Sistem somut enerji açısından karbon nötr olmasa da Mikhail Riches bu emisyonların nasıl azaltılabileceğini veya dengelenebileceğini sürekli olarak kontrol ediyor. Somut enerji, yapı malzemelerinin çıkarılması, işlenmesi ve taşınması da dahil olmak üzere binaların inşası tarafından üretilen karbondioksiti ifade ediyor.

Cole "Bu projelerde somut karbonu ölçmeye ve bu somut karbon analizinin sonuçlarına göre tasarım kararları vermeye çalışacağız.  Ayrıca program boyunca somut karbonu iyileştirmeyi de amaçlıyoruz, bu nedenle mümkün olduğunda site bazında iyileştirmeler yapacağız." dedi. 

Cole'nun sözleri, stüdyo kurucu ortağı Annalee Riches'in sözlerini yansıtıyor. "Pratik olarak, şu anda sıfır karbonu hedeflemeyen hiçbir şey yapmak istemediğini" söylemişti.

Mikhail Riches, David Mikhail Architects ve Riches Hawley Mikhail Architects'in eski direktörleri Riches ve David Mikhail tarafından kurulan bir Londra mimarlık firmasıdır. 2019'da stüdyo, Goldsmith Caddesi'nde Stirling Ödülü'nü kazandı. Proje, Norwich Kent Konseyi için Kathy Hawley tarafından tasarlanan 105 düşük enerjili evden oluşan bir projedir. RIBA Başkanı Alan Jones, bunu iklim felaketi karşısında bir "umut feneri" olarak tanımladı. 


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)