Enerji Verimli ve Pasif Tasarımlı Yapı

Nüshet Çamuşoğlu / nushet@ekoyapidergisi.org
Peyzajın dış hatları kelimenin tam anlamıyla bu Shefford Dağı, Québec, Kanada evinin tasarımının temelini oluşturuyor. Yamaçta yer alan Shefford House Atelier BOOM-TOWN tarafından işlev, akış ve minimum saha etkisi için üç ayrı bölüme ayrılmış.

İlk olarak sürdürülebilir mimari evin birincil hacmi yamacın kıyısına yerleştirildi. Eşi Damien ve çocuklarıyla birlikte evde yaşayan yerleşik sanatçı ve sahibi Sophie Mannessiez için bir garaj ve atölye barındırıyor. Önde yer alan ikinci hacim Corten çeliği ile kaplanmış ve ana süiti ve depolama alanlarını içerir. Yapının alt kısmını bir ev sineması doldurur.

Enerji Verimli ve Pasif Tasarımlı Yapı

Ayrıca tüm yapı öncelikle güneye bakacak şekilde pasif tasarım ögelerinden yararlanmaya yönelmiş. Aynı zamanda doğa ile bağlantı düşünülerek tasarlanmış, ufukta doğal ışık alan büyük pencereler ve çevredeki orman ve Bromont Dağı manzarası sağlanmış.

Enerji Verimli ve Pasif Tasarımlı Yapı

Dış mekanlar her seviyedeki teraslarla çevresel bağlantıyı daha da geliştirir. Sürdürülebilir mimari örneklerden evin batı tarafında çatı, faktörlerden korunmak için verandanın üzerine uzanır. Sürdürülebilir mimari projelerden evin ana bölümü ormanlık çevreye uyum sağlamak amacıyla beyaz sedir ağacı dış cephe kaplaması ile kaplanmış.

Enerji Verimli ve Pasif Tasarımlı Yapı

Evin her alanı, çalışma, rahatlama ve manzara ile bağlantılar göz önünde bulundurularak özenle tasarlanmış. Tavan pencereleri doğal ışığa davet ederken, kapı ve pencerelerin yerleştirilmesi doğal hava akışı sağlar. Her oda çevresiyle bağlantıyı sürdürmeye odaklanarak, manzaranın biraz farklı bir perspektifini vurgular.

Enerji Verimli ve Pasif Tasarımlı Yapı

Dahası müşteriler sürdürülebilir mimari evin enerji verimli olmasını istedi. Bu amaca oryantasyon, çıkıntılar ve peyzaj unsurlarının pasif tasarım unsurları ile ulaşıldı ancak aynı zamanda yüksek performanslı yalıtım ile de desteklendi. Ekip "Duvar yalıtımı R46 yalıtım değerine kadar olan niteliğin yanı sıra R62 değerine sahip çatılarla güçlendirilerek evin işletme maliyetleri en aza indirildi." dedi.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)