Pininfarina'nın Biyofilik Tasarımlı Diagonal Binası

Nüshet Çamuşoğlu / nushet@ekoyapidergisi.org
Dünyanın en güzel lüks arabalarından bazılarını üretmesiyle tanınan Pininfarina, Brezilya'nın Fortaleza kentindeki sembolik Diagonal binası ile uluslararası bir tasarım firması olarak markasını büyüttü. Mimarlık firması Molegolar ile ortaklaşa inşa edilen 53 katlı sürdürülebilir mimari Diagonal binası Brezilya'nın en yüksek kulelerinden biri ve yaşayanların fiziksel, zihinsel ve duygusal esenliğini artıran etkileyici yaşam alanları oluşturmak için biyofilik tasarımın olağanüstü etkisini gözler önüne seriyor.

Kıyı kesimiyle bütünleşen sürdürülebilir mimari proje, kentte yağmur ormanı misali bir vaha yaratan, yaşayan yeşil bir cepheyle kaplanmış kavisli dış cepheler sergiliyor. Sürdürülebilir mimari örneklerden kulenin yemyeşil zemini adeta bir kentsel vaha sunmakta ve şehrin ağaçlandırma ve yenileme gayretlerinin görkemli bir örneğini oluşturur. 

Pininfarina'nın Biyofilik Tasarımlı Diagonal Binası

Pininfarina özel lobiyi kolayca şık bir alana dönüştürülebilecek şekilde tasarladı ve etrafındaki topluluğu sanat galerisi sergileri gibi etkinliklere ağırladı. Üst katlarda her dört yatak odalı birimde üç standart büyüklükte oda ve bir ana süit bulunur. Her birime özel bir asansör lobisinden ulaşılabilir ve geniş oturma odasından uzanan ve inovatif bir ışıklandırma sistemiyle aydınlatılan, misafirlere aşağıdaki okyanusun görkemli manzarasını sunan bir teras içerir. 

Pininfarina'nın Biyofilik Tasarımlı Diagonal Binası

Tasarım şirketi doğal çevreyle ilişkinin sadece hava temizliğini teşvik etmekle kalmayıp aynı zamanda stresi azaltarak ve sakinlik duygusu vererek sakinlerin esenliği üzerinde de ciddi bir etkiye neden olduğunu belirtiyor. Tabandan tavana pencereler, geniş teraslar ve çok miktarda doğal ışık, konut sakinlerinin ruh halini ve enerji düzeyini daha da iyileştirirken başka sağlık faydaları da sağlar. Bu yüzden sürdürülebilir mimaride kullanılan pasif sistemler entegre edilmiş. 

Pininfarina'nın Biyofilik Tasarımlı Diagonal Binası

Grupo Diagonal Başkanı João Fiúza "Diagonal by Pininfarina şirketimizin 40. yıl dönümünün başlangıcına işaret ediyor ve bu da rezidans kulesinin geçmişimizde şirketin ismini taşıyan ilk kule olmasının sebeplerinden biridir. İnovasyon, teknoloji ve rahatlık sağlama yönündeki mirasımızı, şirketimizin değerlerine uygun bu eşsiz gelişmeyle kutlamaktan heyecan duyuyoruz." dedi.

Pininfarina'nın Biyofilik Tasarımlı Diagonal Binası

Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)