Eski Bir Hırdavatçı Dükkanı Sürdürülebilirliğin Ötesinde Tasarlandı

Nüshet Çamuşoğlu / nushet@ekoyapidergisi.org
22@Barcelona bölgesindeki yeni LOOM Ferreteria, Daniel Modòl urbanism+architecture tarafından evcil hayvan dostu, son teknoloji eseri bir ortak çalışma konseptine dönüştürülen eski bir hırdavatçı dükkanı. Sürdürülebilir mimari proje mevcut tarihi binanın endüstriyel niteliğini tanımlayan temel unsurları korumanın yanı sıra sürdürülebilirlik, enerji tasarrufu ve kullanıcı konforu ölçütlerini yerine getirdiği için LEED Gold sertifikası almaya hak kazanmış.

Toplam 1.756 fit karelik alana sahip LOOM Ferreteria dört yıllık planlama ve iki yıllık inşaat sürecinin ardından 2022 yılının sonlarında açıldı ve toplam 3.379.913 €'luk bir bütçeye mal oldu. Evcil hayvan dostu alan 200 kişiyi ağırlıyor ve Poblenou mahallesindeki 22@ bölgesinin dönüşümünün bir parçasını oluşturuyor; bu bölge şu anda Barselona'yı endüstriyel yapısını korumaya ve yenilemeye teşvik eden bir ölçüt olarak hizmet veriyor.

LOOM Ferreteria

Projeler 1914 yılında kurulan tarihi Balius hırdavat dükkanının uyarlanarak yeniden kullanılmasını kapsıyor. Toplam beş kattan oluşan yapının metal yapısı ve Katalan tonozu, bina içinde korunan benzersiz bir nitelik kazandırır. Girişime ait geri kalan kısım seramik, demir ve ahşap gibi geleneksel malzemelerin kullanımıyla çevreyi çevreleyen yerleşim ölçeğine ve maddeselliğe işaret eder. "Malzemeler ve alanların genişliği konforlu bir ev deneyimi elde etmeyi amaçladı. Sıcak malzemeler olan ahşap ve seramik, ofis tasarımında yaygın olarak kullanılmaz." aynı zamanda 2015-2019 yılları arasında Barselona'nın Mimarlık Konsey Üyesi olan proje mimarı Daniel Modòl önemini vurguluyor.

LOOM Ferreteria

Sürdürülebilir mimari örneklerden binanın ana cephesi mevcut yapıyı geliştirmek ve dışarıdan görünür kılmak için kaldırılmış, bu da yalıtım nedeniyle Barselona'da ender rastlanan bir durum. Bu arada doğal ahşap ve cam marangozluktan yapılmış iç cephe, Barselona yapılarının geleneksel iç galerilerini hatırlatıyor. Ayrıca sürdürülebilir mimaride kullanılan malzemeler tercih edilmiş. Endüstriyel metal saksıların yer aldığı yeşil cephe tasarımı içsellik ve canlılık katarken, her kattan açılabilen kapılar bu ortak çalışma konseptini Barselona'daki daha homojen ve içeriden dışarıya bağlantısız diğer ofis binalarından ayıran hoş bir kolaylık sağlıyor.

LOOM Ferreteria

İç alan ile dış alan arasındaki bağlantı hissini güçlendiren dördüncü kat cephesindeki girinti, farklı toplantı alanlarına sahip bir açık alan barındırıyor. Bunun ötesinde bir avlu artık cephenin arkasındaki eski bir merdiven boşluğunu işgal ediyor.

LOOM Ferreteria

Son olarak sürdürülebilirlik kriterleri, olası enerji tasarrufu ve kullanıcı konforu tasarımın temelini oluşturur. Bu sayede proje LEED Gold sertifikası almaya hak kazanmış. Temel istatistikler önceden var olan altyapının %62'sinin yeniden kullanılması, su kullanımında %48 tasarruf sağlanması ve enerjinin %10'unun yeni kurulan fotovoltaik panellerden sağlanması. Proje aynı zamanda bölgesel ısıtma ve soğutma (DHC) şebekesine ve pnömatik atık toplama şebekesine de bağlı. Ayrıca sürdürülebilir mimaride kullanılan pasif sistemler entegre edilmiş.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)