Eski Sürdürülebilir Mimari Yapının Müzeye Dönüşümü

Nüshet Çamuşoğlu / nushet@ekoyapidergisi.org
Portekiz'in Cascais kentinde bulunan Lizbon merkezli stüdyo Miguel Marcelino Arquitecto, bölgedeki en eski ayakta duran evlerden biri olan Outeiro de Polima'daki hoş bir kırsal Casal Salolio evini modern bir müze alanına dönüştürüyor.

Esk sürdürülebilir mimari ev, karmaşık bir mimari ve tarih katmanıyla sonuçlanan bir dizi ardışık dönüşüm ve genişlemeden geçti. Mimarlar sürdürülebilir mimari projelerden yapının tarihinin ve zaman içindeki gelişiminin önemini kabul etti ve modern müdahaleleri sunarken, mimari katmanlarıyla birlikte evin kırsal niteliklerini en son tanınabilir haliyle eski haline getirmeye karar verdiler.

Casal Salolio

Başlangıçta sürdürülebilir mimari örneklerden yapı, daha sonra bir ilave oda ve yan kanadın eklendiği tek bir bölmeden oluşuyordu. Daha sonra binanın bir parçası olarak bir taş fırın, ağıl, ikinci kat ve ilave ekler dahil edildi. Ayrıca yapısal sorunları kontrol altına almak için iki payanda eklenmiş.

Casal Salolio

Dış cepheler, mimarların yıllar içindeki gelişimi hakkında net bir fikir edinmelerini sağlayan parçalanmış ve düzensiz bir geometri gösterdi. Mevcut ölçeği ve stili takip eden iki yeni hacim, L şeklinde kesişir ve bir avlu oluşturarak orijinal binanın karakterini çağdaş bir tarzda sürdürür.

Casal Salolio

Kırsal mimariyi güzel bir şekilde yorumlayan yeni ek, çevredeki manzara ile sorunsuz bir şekilde uyum sağlar. Sonuç olarak Casal Saloio de Outeiro de Polima'nın modern bir müze alanına dönüşümü, tasarımın geçmişe nasıl saygı gösterebileceğinin ve çağdaş unsurları bütünleştirirken mekanla sürekliliği nasıl koruyabileceğinin bir kanıtı olarak duruyor.

Casal Salolio

Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)