Ev Arama Uygulamaları: Yapay Zekâ Destekli Emlak Botu "Luke" İle Tanışın

Gayrimenkul sektörü COVID-19'a uyum sağlamaya devam ederken, yeni bir oyuncu apartman avcılarını hayallerindeki evlere bağlamak için yapay zekâ kullanıyor. Yakın zamanda New York'ta piyasaya sürülen Luke, şu anda, ayda binlerce kullanıcıya ayrıntılı listeler sağlayan, AI destekli bir sohbet robotudur.

Girişimciler Hadar Landau ve Omri Klinger, İsrail savunma kuvvetinde görev yaparken tanışıyor ve 15 yıldan fazla bir süredir birlikte çalışıyorlar. Landau, "2015'te farklı bot deneyimleri oluşturuyorduk. Aslında Tel Aviv'de bir daire arıyordum ve geliştirmekte olduğumuz konuşma motorunun emlak için harika olacağını fark ettik." dedi.

Yapay Zeka Ve Emlak Sektörü
Asla Uyumayan Yapay Zeka Destekli Emlak Botu Luke İle Tanışın

2017'de girişimciler, şu anki şirketleri RealFriend'i kurdular. Kuruktan bir yıl sonra, Luke'un daha yaşlı, İsrailli “kuzeni” Dooron, Tel Aviv'de tasarlandı. Bugün, sahil kentindeki tüm apartman aramalarının yarısından fazlası Dooron'u kullanıyor. RealFriend'in CEO'su Landau, bir sonraki mantıklı adımın New York olduğunu söylüyor. “Tel Aviv ve New York'taki apartman pazarları o kadar da farklı değil. İnsanların bir evden istediği bazı özellikler farklıdır. Mesela Tel Aviv'de kimse kapıcı istemez. Ama ikisi de çok rekabetçi pazarlar ve bu konuda çok özel evler arayan insanlar var."

Şu anda, Luke New York'ta kiracılar için mevcuttur ve ev alıcıları için beta testindedir. Klinger ve Landau, bu yılın başlarında 4,4 milyon dolarlık risk sermayesi topladılar. Şimdi, diğer ABD şehirlerine yayılmayı umuyorlar. Hizmet, şimdilik kullanıcılar için ücretsizdir; ancak daha sonra RealFriend emlakçılardan bir sevk ücreti talep etmeyi umuyor.

Luke, Mimarlık ve Yapay Zeka
Luke sohbet robotu.

Luke, şirketler veri işleme yeteneklerini kiralama ve satışlara dönüştürmek için çabalarken, geleneksel emlak avını yükseltmeye çalışan birçok AI tabanlı hizmetten sadece biridir. Yapay zeka, gelecekteki mülk değerlerini tahmin etmekten geliştiricilerin bütçeye bağlı kalmasına yardımcı olmaya kadar bir çok alanda kullanılacaktır. Bu sayede yapay zeka, kullanıcılar adına önemli bir maliyet artışı olmadan riski azaltmaya yardımcı olacaktır.

Tüketiciler için yapay zekanın en önemli yeteneklerinden biri, asla uyumamasıdır: Bir insan komisyoncusunun aksine, Luke gibi hizmetler günde 24 saat kullanılabilir ve ilgili tüm bilgileri elinizin altında bulundurur. Luke'un yapay zekâsı, mevcut tüm kiralık veri tabanlarını tek bir depoda toplar ve sahte listeleri ayıklar.

Gayrimenkul Sektöründe Yeni Teknoloji
Omri Klinger (solda) ve Luke'lu Hadar Landau.

Landau, bir konuşma botunun, arama motoruna filtre eklemekten daha kişisel olduğunu ve yeni teknolojiden rahatsız olanlar için daha davetkar olduğunu açıklıyor. Aynı zamanda çok özel isteklere de izin veriyor: Bir kullanıcı bir "şefin mutfağı" istediğinde, Luke hangi dairelerin bu standardı karşıladığını yorumlamak için görüntü tanıma programını kullanabiliyor.

Landau, Business Insider'a "Oturma odamdan açık mutfak düzenine ve güneye bakan manzaraya kadar bir uygulamada olmayan şeyleri anlatabilirsiniz. Bu, StreetEasy'de arayamayacağınız bir şey." dedi.

Bunun yanında, çoğu makine öğrenimi sistemi gibi, Luke da her zaman yineleniyor ve gelişiyor. Landau, "Ne kadar çok insan kullanırsa o kadar iyi olur" diyor. Taşınma tarihinizi, bütçenizi ve istediğiniz mahalleyi yazdıktan sonra, Luke size listeleri göndermeye başlıyor. Luke’a olanaklar, yakındaki metrolar ve hatta mahalle güvenliği hakkında özel sorular dahi sorabilirsiniz. Aynı zamanda hızlı bir yanıt alırsınız. Örneğin bazı kullanıcılar, bulundukları yerden daha iyi bir fırsat bulup bulamayacaklarını sordular. Luke ise, kullanıcılara yerlerinde kalmalarını tavsiye etti.

Gelecekte Emlak Teknolojisi
Luke sohbet robotu.

Landau, "Luke senin avukatın," diyor. "Komisyonla çalışmıyor, bu yüzden anlaşmayı kapatmak istemiyor." Ancak beğendiğiniz bir yer görürseniz, bir listeleme acentesi sadece bir tık uzağınızda. Landau, Luke'un amacının komisyoncuları değiştirmek olmadığını, sadece işlerini kolaylaştırmak olduğunu söylüyor. Landau, "Emlakçılar hiçbir yere gitmiyor. Mülk sahipleri ile birlikte çalışmaları, size kapıyı açmaları gerekiyor. Emlakçılardan bizimle nasıl çalışabileceklerini soran çok sayıda soru alıyoruz.”

Landau, COVID-19 ilk vurduğunda, RealFriend etkileşimde %50'lik bir düşüş gördüğünü söyledi. Ancak son bir ayda kullanım, pandemi öncesi seviyelere geri döndü. Landau, insanların aramalarını daraltmayı ve yapmaları gereken yüz yüze tur sayısını sınırlandırmayı sevdiklerini söyledi.

Pandemi, ayrıca belirli olanaklara olan talebi de etkiledi: Luke'un verilerine göre, spor salonu talepleri düşerken, ünite içi çamaşırhane ve özel açık alan insanların istek listelerinde çok daha üst sıralarda yer alıyor.

Landau ve Klinger, Luke'un kökeni hakkında açık sözlü olduklarını söylüyorlar, ancak bazı kullanıcılar hala bunu gerçek bir insan olarak düşünüyor. Landau, "Dairelerini aldıktan sonra ona mesaj atıyorlar. Hatta selfie gönderip onu özlediklerini söylüyorlar." diyor.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)