Foster + Partners'ın ICÔNE Ofis Kompleksi

Nüshet Çamuşoğlu / nushet@ekoyapidergisi.org
Belçika Lüksemburg'da, Foster + Partners yeni ofis kompleksi ICÔNE'u tamamladı. Projenin tasarım süreci pandemiden çok önce 2016 yılında başladı. Ancak binanın gelişimi sırasında pandemi, daha esnek kentsel çalışma alanlarına olan ihtiyacı vurguladı ve nihai tasarım açıkça bunu hedefliyor. Ayrıca proje Belval'in zengin endüstriyel mirasının bir parçasını oluşturan alanın ve çevrenin önemli ölçüde yeniden canlandırılmasının bir parçası.

Yerel uygulama BFF Architects ile iş birliği içinde tasarlanan 18.000 metrekarelik ofis kompleksi, merkezi bir atriyumu çevreleyen iki kanattan oluşuyor. Atriyum projenin kalbidir, bol miktarda doğal ışıkla açık ve aydınlıktır, iş birliğini ve çalışan refahını teşvik eder. Bir Belval'in yüksek fırını, dramatik atriyum alanının merkezi odak noktasını oluştururken aynı zamanda Belval'ın endüstriyel tarihine de gönderme yapıyor. 

ICÔNE

İşlevsel olarak atriyum, sokak ve meydan arasındaki yükseklik farkını ortadan kaldıran ve zengin bir varış dizisi sağlayan bir dizi basamaklı terasa sahip. Ayrıca açık sirkülasyon konsepti, zengin ve çeşitli bir bütünün parçası olarak entegre edilmiş buluşma ve ayrılma alanları sağlayan ortak yeşil peyzajlı teraslarla iç mekanlara canlılık hissi katar.

ICÔNE

İç mekanın akışkanlığı, yapısal ızgarayı vurgulayan çarpıcı bir ortogonal cephe ortaya çıkararak, binanın resmi dış cephesiyle zıtlık oluşturuyor. Genel kitle ve mimari dil, komşu binaların ölçeğine ve çevredeki sokakların endüstriyel özelliklerine yanıt vermeye çalışır. Kompleksin girişi, batıda ana kentsel yol olan Porte de France'a ve doğuda Place de l'Académie'ye yanıt olarak eklemlenmiş. Yaya seviyesindeki bu giriş yüksekliklerine yeni mağazalar, kafeler ve restoranlar hayat verecek.

ICÔNE

Görünüşte resmi olmasına rağmen cephe hem yapısal hem de çevresel olarak dinamiktir ve iç kolonsuz ofis alanlarına, güneş gölgelemesine ve tamamen iç gün ışığına izin veren entegre bir çözüm sunar. Dış konsept ayrıca binanın içinde ve dışında görülebilen bir dizi dış yeşil sundurmayı barındırır. Proje sonunda bir BREEAM Mükemmel derecesini elde etti.

ICÔNE

BESIX RED Lüksemburg Ülke Direktörü Geoffroy Bertrand şöyle diyor: "Bu alanda bir öncü olan ICÔNE, sakinlerin refahına adanmış 'akıllı bir binadır'. Yarının çevresel gereksinimlerine uyum sağlarken etkileşimi, yaratıcılığı ve performansı teşvik eden ofis alanı tasarladık."

ICÔNE

Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)