Foster + Partners'ın İnşa Ettiği İşletme Fakültesi

Nüshet Çamuşoğlu / nushet@ekoyapidergisi.org
Foster + Partners'ın Hindistan'daki ilk eğitim projesine damgasını vuran, Navi Mumbai'deki yakın zamanda tamamlanan DY Patil University Centre of Excellence, yaklaşık 3.000 öğrenciye yüksek kaliteli öğrenme ve yaşam alanları sağlamak için tasarlanmış on katlı bir bina. Üniversite Rektörü Dr. Vijay Patel ile yakın iş birliği içinde geliştirilen LEED Platinum konsepti, çevreye verdiği etkiyi güçlü bir şekilde vurguluyor.

Projenin başlangıcında Dr. Patil, Navi Mumbai'deki yerel zanaatkarlar da dahil olmak üzere projeye benzersiz ve ilham verici deneyimlerini getirebilecek bir inşaat ekibi kurdu. İş birliği çok önemliydi, bu nedenle ekip binayı tamamlamadan önce üretim ve inşaat tekniklerini geliştirmek, bileşenleri yerinde modellemek ve sürekli prototipleme yoluyla fikirleri geliştirmek için on yıldan fazla zaman harcadı.

DY Patil University Centre of Excellence

Projenin İşletme Fakültesi'nin programatik unsurları, sitenin bol doğal ışığından en iyi şekilde yararlanmak için özenle yönlendirilmiş ortak kapalı avlular etrafında gruplandırılmış. Binanın ilk dört katı okulun akademik işlevlerini yerine getirirken, beş üst kat öğrencileri ve öğretim üyelerini barındırıyor. 

DY Patil University Centre of Excellence

İşletme Fakültesi ile yukarıdaki konutlar arasındaki işlev farklılığı cephe kaplaması ile ifade edilmiş. Binanın tabanı sağlam ve güçlü, dört farklı tipte beton panel ile tamamlanmış. Ayırt edici panelleri oluşturmak için Perspex etrafına beton döküldü ve binanın ön kısmını gölgelerken ışığı cephenin daha derinlerine iten delikli bir GRC perde oluşturmak için ahşap kalıplar döküldü.

Buna karşılık üst katlar hafif döküm ve ekstrüde alüminyum ile kaplanmış. Projenin özellikle göz alıcı bir özelliği, binanın dış cephesine çok renkli gölgeler bırakan cam çatılı dört katlı büyük bir giriş kanopisi.

DY Patil University Centre of Excellence

Bina her tarafında su ve enerji kullanımını en aza indirecek şekilde tasarlanmış. Çok sayıda önlem arasında gün ışığına izin verirken ve parlamayı kontrol ederken mekanik soğutmayı sınırlamak için gölgeleme stratejileri kapsamlı bir şekilde uygulanmış. Ayrıca rüzgar kulesi destekli havalandırma, ana alanları soğutur.

Projede kullanılan yüksek kaliteli malzemeler arasında traverten, cam takviyeli beton, ahşap, alüminyum ve sızdırmaz beton bulunur. Çimento yerine daha düşük karbon ayak izine sahip bir beton karışımı için daha çevre dostu öğütülmüş yüksek fırın cürufu (GGBS) katılmış.

DY Patil University Centre of Excellence

Binanın tepesinde yerel bitki örtüsü ve gölet yaşamı olan iki dönümlük etkileyici bir gökyüzü bahçesi var. Foster + Partners'ın Stüdyo Başkanı David Summerfield şunları söyledi: "Gökyüzü bahçesi sağlıklı yaşam ve öğrenme tezinin merkezinde, rekreasyon, resmi olmayan toplantılar ve değişen mevsimleri yansıtan, açık hava öğrenimi için peyzajlı bir vahadır. Öğrencileri, öğretim üyelerini ve personeli mekanların tadını çıkarırken ve binayı hayata geçirirken görmekten mutluluk duyuyoruz."


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.