Foster + Partners'ın Sürdürülebilir Havalimanı Tasarımı

Nüshet Çamuşoğlu / nushet@ekoyapidergisi.org
Kral Selman Uluslararası Havalimanı'nın Tasarımı

Foster Partners, Riyad'daki Kral Selman Uluslararası Havalimanı için master plan tasarlama yarışmasını kazandı. Bu master plan şehrin küresel bir lojistik merkez olarak konumunu güçlendirecek, ulaşım, ticaret ve turizmi kolaylaştıracak ve Doğu ile Batı arasında bir köprü görevi görecek.

Kral Selman Uluslararası Havalimanı

Yaklaşık 57 kilometrekarelik bir alanı kaplayan, altı paralel pist için alan sağlayan ve Kral Khalid'in adını taşıyan, mevcut bir terminali de içeren havalimanının dünyanın en büyüklerinden biri olması bekleniyor. Ayrıca 12 kilometrekarelik havaalanı desteği konut ve dinlenme tesisleri, perakende ve diğer lojistik gayrimenkulleri de içeriyor. Hatta en önemlisi 2030 yılına kadar 120 milyon yolcuyu, 2050 yılına kadar 3,5 milyon ton kargo işleme kapasitesi ile 185 milyon yolcuyu ağırlamayı hedefliyor.

Foster Partners'ın Sürdürülebilir ve İnsan Odaklı Tasarımı 

Kral Selman Uluslararası Havalimanı

Foster + Partners'ta Stüdyo Başkanı Luke Fox "Geleceğe bakıldığında yeni Kral Selman Uluslararası Havalimanı, geleneksel terminali birden fazla girişe sahip tek bir kuyruk olarak yeniden tasarlıyor. Terminal doğal unsurlar, loş ışıklandırma ve son teknoloji tesisler ile yolcuları şehrin duyusal deneyimine bağlayan çok iyi bir donanıma sahiptir." dedi. 

Kral Selman Uluslararası Havalimanı

Havalimanı sorunsuz bir müşteri yolculuğuna, birinci sınıf operasyonel verimliliğe ve yeniliğe odaklanan havacılık merkezi haline geliyor. Tasarımda Riyad'ın kimliği ve Suudi Arabistan kültürü de dikkate alınarak, ziyaretçilere ve transit yolculara benzersiz bir seyahat deneyimi sunuluyor.

Kral Selman Uluslararası Havalimanı

Son olarak özünde sürdürülebilirlik olan Kral Selman Uluslararası Havalimanı, tasarımına en yeni yeşil girişimleri dahil edecek ve yenilenebilir enerji kullanarak LEED Platin sertifikası alacak. Foster + Partners Kıdemli Ortağı Seif A. Bahaa Eldin "Bu vizyoner gelişme, şehrin küresel bir yaratıcılık ve yenilik merkezine dönüşmesinde önemli bir rol oynayacaktır." dedi. 


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)