Foster + Partners'ın Tasarladığı Sürdürülebilir MOL Genel Merkezi

Nüshet Çamuşoğlu / nushet@ekoyapidergisi.org
MOL Group'un Macaristan'daki sürdürülebilir yeni genel merkezi şimdi açıldı. Güney Budapeşte'de yer alan Foster + Partners tarafından Finta Studios ile iş birliği içinde tasarlanan sürdürülebilir mimari bina, şirketin Budapeşte operasyonlarını tek bir lokasyonda birleştiriyor. MOL Group'un 2030 için sürdürülebilir vizyonunun ayrılmaz bir parçasıdır ve geleceğin ofisleri için bir plan sağlar.

Sürdürülebilir mimari örneklerden 28 katlı binanın alt katlarında restoranlar, spor salonu, konferans merkezi ve personel için diğer birçok olanak bulunurken esnek ofis alanları üst katlarda yer alıyor. Yeşillik, merkezi atriyumdan çatı katına kadar binanın kalbinden geçerek doğayı çalışma alanına yaklaştırıyor. Ayrıca iş birliği, rahatlama ve ilham için alanlar yaratarak sosyal bir katalizör görevi görür.

MOL Genel Merkezi

Kademeli hizmet çekirdekleri, iş birliğine dayalı çalışma modellerini teşvik eden, geniş ve esnek alanlar oluşturur. Işık seviyelerini, sıcaklığı ve görünümleri kontrol etmek için en son teknolojiyi kullanan bu çalışma alanları, mükemmel çalışma ortamını yaratmak için hassas bir şekilde ayarlanmış. Ayrıca insanların çalışması için ışıkla dolu, ilham verici bir alanı yaratmak için hassas bir şekilde kalibre edilmiş. Tüm sakinler, gün ışığı ve manzara sağlayan dış ortamla doğrudan bağlantıya sahiptir.

MOL Genel Merkezi

Sürdürülebilir mimari projelerden bina entegre çatı fotovoltaik panelleri ve toprak kaynaklı ısı pompaları gibi düşük ve sıfır karbon teknolojilerini kullanıyor. Ayrıca sürdürülebilir yapı bir gri su geri dönüşümü ve yağmur suyu toplama sistemine sahiptir. Isıtma ve soğutma radyant panel sistemi ile sağlanmakta olup merkezi tesis sisteminin geleneksel sistemlere göre daha verimli çalışmasına olanak tanır, oda kalitesini ve konforunu da artırır. 

MOL Genel Merkezi

Sürdürülebilir yapıda sürdürülebilir mimaride kullanılan pasif sistemler uygulanmış.Isıtma ve soğutma sistemi de bölgesel ısıtma sistemine entegre edilmiş. Bu daha fazla destek ve dayanıklılık sağlar ve ayrıca dış koşullar uygun olduğunda "serbest soğutma" için soğutma kulelerini ekler.

MOL Genel Merkezi

MOL Genel Merkezi insanların işe yürüyerek veya bisikletle gidebildiği şehir deneyiminin bir parçası olarak yaşam ve iş arasındaki ilişkiyi sürdürmeye çalışıyor. Sürdürülebilir mimari bina hem Budapeşte hem de Macaristan için yeni ölçütler belirleyen LEED Platinum ve BREEAM Excellent sertifikalarını alma yolunda ilerliyor. Binanın tasarımı sürdürülebilir bir yanıt sağlamak için kentsel bağlamından en iyi şekilde yararlanıyor.

MOL Genel Merkezi

Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)