Foster + Partners, Londra'nın En Büyük Ahşap Binasını Tasarlıyor

Nüshet Çamuşoğlu / nushet@ekoyapidergisi.org
İngiliz stüdyo Foster + Partners, çapraz lamine ahşaptan yapılacak ve stüdyonun Birleşik Krallık'taki ilk ahşap ofis binası olacak olan The William için planlarını duyurdu. Sürdürülebilir mimari örneklerden William, Queensway, Bayswater'da, - Foster + Partners'ın bölgenin daha geniş bir şekilde yenilenmesinin bir parçası olarak yeniden geliştirdiği - The Whiteley alışveriş merkezinin karşısında yer alacak.

Sürdürülebilir mimari proje için planlama iznine sahip olan emlak yatırım firması Mark'a göre, altı katlı binanın "doğal çevreden" ilham alan bir dış cephesi olacak. Yapı adını The Whiteley'in kurucusu William Whiteley'den almış. William, savaş sonrası bir binanın yerini alacak ve 8.361 metrekare ofis alanı ve 1.950 metrekare dükkan içerecek. Ayrıca 11'i uygun fiyatlı olmak üzere 32 yeni daire içerecek.

Zemin kat, iki kat yükseklikte bir lobiye ev sahipliği yapacak ve heykelimsi bir merdivene sahip olacak. Organik malzemeler kullanılarak tasarlanacak. Bu katta ayrıca yolun diğer tarafında yeniden geliştirilen The Whiteley'i yansıtmak için tasarlanmış 11 perakende birimi bulunacak. 

Biyoçeşitliliğe sahip teraslar ve çatılar sokak seviyesinden görülebilen yeşillikle donatılacak. Mark "Sürdürülebilir mimari proje William, son derece sürdürülebilir bir inşaat yöntemi olan çapraz lamine ahşap kullanılarak inşa edilecek ve bu da onu Londra'nın en büyük ahşap gelişmelerinden biri yapacak." dedi. 

Yönetim firmasına göre sürdürülebilir mimari örneklerden William, BREEAM "olağanüstü" derecesine ulaşacak ve tamamlandığında operasyonel olarak net sıfır karbon elde etmiş olacak. Yapı doğal bir şekilde tedarik edilen malzemelerden yapılacak. Bu yüzden sürdürülebilir mimaride kullanılan malzemeler kullanılacak. 

The William için çalışmalar 2023'te başlayacak ve bina 2026'da tamamlanacak, The Whiteley'in yeniden geliştirilmesi 2024'te tamamlanacak. The Whiteley tamamlandığında 139 konut ve yirmi yeni mağaza, restoran ve kafenin yanı sıra Six Sense Hotel'e ev sahipliği yapacak. Aynı zamanda sinema ve büyük ölçekli bir spor salonu da olacak.

Queensway Generation projesinin tamamının 2025 yılında tamamlanması bekleniyor ve bölgede yedi yeni bina inşa edilecek. Foster + Partners'ın yakın tarihli diğer ahşap projeleri arasında İspanya'da bir demonte ahşap ofis ve Fransa'da bir şarap imalathanesi bulunuyor.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)