Foster + Partners Pasif Tasarımlı Gökdeleni Tamamlıyor

Nüshet Çamuşoğlu / nushet@ekoyapidergisi.org
İngiliz mimarlık stüdyosu Foster + Partners tarafından Shenzhen'de inşa edilen China Merchants Bank Genel Merkezi'nin dekoratif nervürlü çelik ve cam cephesinde ilerleme kaydedildi. Gökdelenin yapım aşamasına ilişkin görüntüler, yapısal çekirdeğinin yüksekliğini ve etrafında şekillenen çelik ve üçgen cam panellerden oluşan cepheleri gösteriyor.

Tamamlandığında, binanın üst kısmı, peyzajlı teraslarla tepesinde kademeli bir şekle sahip olacak. Kuzeye bakan cephe basit bir doğrusal forma sahipken, güney cephede geleneksel Çin kağıt katlama şekillerinden esinlenerek geometrik cam panellerle kaplı yuvarlak dikey bölümler yer alacak.

Foster + Partners stüdyo başkanı Grant Brooker'a göre, yuvarlak cephe detayları binanın Shenzhen Körfezi manzarasını zenginleştirmek için tasarlandı.

China Merchants Bank Genel Merkezi

Brooker, "Binanın geniş kavisli pencereleri Shenzhen Körfezi'nin muhteşem manzarasını sunuyor." dedi. "Işığı yansıtmak için kesilen pencereler güneşte parlıyor ve üzerlerindeki gökyüzündeki hareketi yansıtıyor." "Binanın yüzeyinde gün doğumu ve gün batımının sıcaklığını yakalamak istiyoruz, böylece kulenin görünümü sürekli değişiyor ve asla iki kez aynı şekilde görünmüyor." diye devam etti.

China Merchants Bank Genel Merkezi

Foster + Partners, aktif sistemlere olan bağımlılığı en aza indirmek için doğal aydınlatma, güneş gölgeleme ve termal yükler gibi pasif sistemleri hesaba katarak dekoratif çelik ve cam cepheyi yinelemeli bir modelleme süreciyle geliştirdi. Bu, diğer pasif aydınlatma ve havalandırma stratejileriyle birlikte, binada çalışanlar için konforlu iç ortamlar yaratmak üzere tasarlanmış. Stüdyo ayrıca ofislerle bağlantılı dinlenme alanları sağlamak için çift yükseklikte avlular ve peyzajlı teraslar tasarladı.

Foster + Partners, "Optimum çalışma koşulları, düşük emisyonlu malzemeler, etkili sıcaklık ve nem kontrolü ve parlama azaltma yoluyla elde edilir." dedi. "Merkezden uzak çekirdek düzeninin kolon profillerinde benzersiz bir doğal havalandırma detayıyla birleştirilmesi, tüm seviyelerde doğal havalandırmaya olanak tanıyor" diye devam etti. "Bu yüksek kaliteli iç mekan ortamı personelin refahını artırıyor ve üretkenliği geliştiriyor."

China Merchants Bank Genel Merkezi

China Merchants Bank Genel Merkezi, Shenzhen Körfezi'nde şu anda yapım aşamasında olan daha geniş bir gelişimin bir parçasını oluşturacak. Merkezi bir eksen gökdeleni halka açık bir parka bağlayacak ve her iki taraftaki iki plaza mağaza ve restoranlarla çevrelenecek.

China Merchants Bank Genel Merkezi

Foster + Partners tarafından tasarlanan diğer gökdelenler arasında Hollywood'da spiral teraslarla çevrili bir ofis kulesi ve Dubai'de körfeze bakan bir çift konut gökdeleni yer alıyor.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)