Foster Şili İçin Sürdürülebilir Çok Amaçlı Ana Planın Tasarımını Açıkladı

Nüshet Çamuşoğlu / nushet@ekoyapidergisi.org
Proje, Şili'nin Santiago şehrinin kalbinde entegre bir karma kullanımlı mahalle yaratmak için 20. yüzyılın ortalarından kalma mevcut bir fabrika binasının yeniden geliştirilmesine odaklanıyor. Tasarım, projenin sürdürülebilir odağının altını çiziyor ve ahşabı yeni birincil yapı malzemesi olarak tanıtıyor. Bitişikteki 550 birimlik konut geliştirmesiyle ana plan, geleceğe bakan ideal bir yaşama/çalışma modeli oluşturuyor.

Foster + Partners Stüdyo Başkanı David Summerfield şunları söyledi: "La Fabrica, sürdürülebilir bir kalkınma modeli oluşturmaya yönelik acil ihtiyaç ile şehrin endüstriyel mirasını birleştirmek için harika bir fırsat sunuyor. Bu proje, tarihi bir dönüm noktasının restorasyonunu, heyecan verici bir karma kullanım bölgesinin yaratılmasını ve bölgedeki en büyük yeni masif ahşap binalardan birinin inşasını bir araya getiriyor. Ayrıca bölgedeki sürdürülebilir binalar için ölçüt olacak." 

La Fabrica

San Joaquin sanayi bölgesinde yer alan tarihi fabrika, bir zamanlar ülkenin tekstil endüstrisine önemli katkılarda bulunuyordu. Zamanına göre ilerici bir gelişme olan fabrika, işçilerine yakın yerlerde barınma ve gündüz bakım merkezleri sağlayarak büyük, seyrek nüfuslu bir topluluk oluşturuldu. Yeni master plan, modern toplumun ihtiyaçlarını karşılayacak kadar esnektir. Master plan hayati bir konut bileşenine sahip yeni bir karma kullanımlı kentsel bölge yaratacak, yaşam ve iş arasındaki bağı yeniden kurmayı amaçlıyor.

Şu anda binanın yarısını perakende alışveriş merkezi oluşturuyor. La Fabrica zamanın yenilikçi endüstriyel binalarının karakteristiği olan belirgin, hafif, beton tonozlu bir çatıya sahiptir. Gün ışığının iç mekanı doldurmasına izin veren tavan lambaları da var. Buradaki zorluk çevredeki kentsel yapıya uyum sağlamak için sitenin kenarlarını yoğun tutarken, doğal havalandırmalı alışveriş merkezini bina boyunca genişletmekti.

La Fabrica

Kilit tasarım adımlarından biri olarak binanın ortasından, kuzeydeki mevcut saat kulesinden sahanın güney kenarına kadar korumalı bir yaya geçidi oluşturuldu. Ekip binanın kalbini canlandırmak, ziyaretçilerin kubbeli çatının ayırt edici profilini takdir etmelerini sağlamak için çatıyı bu merkezi eksenin üzerine inşa etti.

Sitenin kenarları az katlı ofis alanı, spor, eğlence ve tıbbi tesisler, pazar tezgahları, mağazalar ve restoranların zengin bir karışımı ile benzer şekilde yaya yürüyüş yolları ile canlandırıldı. Karma kullanım alanlar yeni az katlı, yüksek yoğunluklu konut gelişiminin bulunduğu tesisin kuzeybatı köşesine doğru bitişikteki arsaya sorunsuz bir şekilde akıyor. Sekizgen meydanda mağazalar, kafeler ve diğer mahalle perakendecileri ile kaplı iki geniş, ağaçlıklı cadde kesişiyor.

Sekiz katlı dört apartman bloğu, kamusal ve özel alanlar arasındaki geçişi işaretliyor. Apartmam blokları mülkün iç kısmına açılan bir dizi daha küçük avlu ile merkezi bir plaza etrafında gruplandırılmış. Daireler, kompakt stüdyo dairelerden iki yatak odalı daireler mevcuttur. Hatta tek kişilik ve daha fazla aileleri barındıracak esnek bir şekilde tasarlanmış.

La Fabrica

Şili'nin ahşap inşaat geleneği üzerine inşa edilen bu yapı, bölgedeki yarı ahşap ve çapraz lamine ahşap yapıların ilk büyük ölçekli gelişmelerinden biridir. Bu projede sürdürülebilir kaynaklı ahşap kullanılacak. Ahşap binaların karbon içeriğini önemli ölçüde azaltır ve gelecek için sürdürülebilir bir kalkınma modeli oluşturur.

Foster + Partners'ın Ortağı Juan Frigerio şu yorumu yaptı: "Şili'deki ilk proje olan La Fabrica, abartılı bir şekilde tasarlanmış kamusal alanlarıyla Santiago'da sürdürülebilir şehir planlamasına yeni bir yaklaşım getiriyor. Çeşitli perakende, sosyal alanlar ile zemin kat kullanımlarının inanılmaz derecede zengin bir karışımı, daireleri ana planın geri kalanına bağlayarak her seviyede entegre edilmiş eksiksiz bir topluluk oluşturur. Dairelerin kompakt ve esnek tasarımı, tüm ana planın sürdürülebilir odağını yansıtan güzel bir doğal malzeme paleti sergiliyor.”


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)