Frank Gehry'nin Luma Arles Sanat Kulesi Yükseliyor

Fransa’nın Arles şehrinde Frank Ghery tarafından tasarlanan Luma Arles kampüs inşaatından gelen fotoğraflar, yapının ortaya çıkmaya başladığını gösteriyor.

1989 yılında Pritzker Ödülü'ne layık görülen Kanadalı Amerikalı mimar Frank Gehry, İsviçreli koleksiyoner Maja Hoffmann'ın kurduğu bir sanat merkezi olan Luma Arles kompleksinin kulesini tasarladı.

Eski bir demir yolu üzerinde bulunan sanat merkezi, 46 metre yüksekliğindeki alüminyum karo kaplı kulede sergi, araştırma, eğitim ve arşiv alanı sunuyor. Tamamlandığında, 56 metre yüksekliğinde olacak kule, dairesel galerinin üstünde düzensiz bir formda cam kutuların birleşimiyle yükseliyor.

Şehrin Roma amfi tiyatrosunu sembolize eden dairesel bir cam galeriden yükselen yapı, beton çekirdek ve çelik çerçeveden oluşuyor. Şehrin Roma amfi tiyatrosu, UNESCO Dünya Mirası listesinde yer alıyor. Yansıtıcı alüminyum panellerin oluşturduğu cephe formu, bölgenin sarp kayalıkları ve dağ sıralarını ifade ediyor. 

Sanat merkezi, altı endüstriyel binadan oluşan ve diğer beş binanın beşi New York merkezli mimarlık ofisi Selldorf Architects tarafından restore edilen kampüsün bir parçasını oluşturuyor. 

Proje, 1986'dan beri terk edilmiş siteyi yeniden aktif hale getirerek, kamusal kullanıma açmayı amaçlıyor. Kampüsün 2020 bahar döneminde açılması planlanıyor.
Projenin çevre tasarımını Belçikalı peyzaj mimarı Bas Smets yapıyor ve Parc des Ateliers adlı halka açık bir bahçe oluşturuyor.

Fotoğraflar: © Hervé Hôte


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)