Fransız Mimar Renée Gailhoustet, 2022 Kraliyet Akademisi Mimarlık Ödülü'nü Aldı

Fransız mimar Renée Gailhoustet, Paris ve çevresinde toplu konutlar ve mahalleler tasarlayan öncü çalışması nedeniyle 2022 Kraliyet Akademisi Mimarlık Ödülü'ne layık görüldü. Ödül, Londra Kraliyet Akademisi tarafından her yıl, fikirleri veya çalışmaları topluma olumlu katkıda bulunan kişilere veya uygulamalara verilir.

Renée Gailhoustet Kimdir?

Renée Gailhoustet, neslinin ulusal ve uluslararası tanınırlık elde eden az sayıdaki kadın mimarından biridir. 1929'da Fransız Cezayir'inde Oran'da doğdu, École Nationale des Beaux-Arts de Paris'e kaydoldu ve 1961'de diplomasını alarak kırk yıllık kariyerine başladı. 1964 yılında kendi firmasını kurduktan sonra, aynı makro yapılara çok çeşitli tesisleri entegre eden toplu konut projelerini içeren bir dizi farklı proje üretmeye devam etti.

Renée Gailhoustet

Mimarın çalışma yapısı, mimarlığı sosyal ve kültürel bir uygulama olarak yaratma konusundaki ilgisini yansıtır. Jüri, Gailhoustet'in binalarını, birbirine bağlı ancak çeşitlilik tarafından desteklenen yapılar ve kentsel ortamlar için bir özlem sergiledikleri için takdir etti. Ofisi, konut ve doğayı şehrin kalbine entegre ediyor, aynı zamanda tasarım ve kentsel gelişim sürecinde iş birliğini savunuyor.

Gailhoustet 1962'de Roland Dubrulle firmasında çalışırken, Ivry-sur-Seine'nin kentsel dönüşümünde çalışmaya başladı ve 1969'da projenin baş mimarı oldu. Frac Center-Val de Loire'nin web sitesinde belirtildiği gibi, mimariyi sakinlerinin refahını iyileştirmek için kullanılan politik ve sosyal bir araca dönüştürmek amacıyla çift yükseklikte alanlara, geniş açıklıklara ve özelleştirilmiş yeşil teraslara sahip dubleks daireler tasarladı. Aubervilliers, Saint-Denis ve Villejuif gibi Paris banliyölerindeki sayısız projesine ek olarak, Reunion Adası için iki kentsel yenileme planı geliştirdi.

2022 Kraliyet Akademisi Mimarlık Ödülü

Renée Gailhoustet'in başarıları, bugün herhangi bir yerde sosyal veya uygun fiyatlı konut olarak üretilenlerin çok ötesine ulaşıyor. Çalışmaları cömertliği, güzelliği, ekolojiyi ve kapsayıcılığı bir araya getiren güçlü bir sosyal bağlılığa sahiptir. Bu ödül, halkı 20. yüzyılın en kararlı ve üretken uygulayıcılarından birinin, konut tasarımına yeni bir yaklaşıma öncülük eden bir mimarın çalışmalarını yeniden keşfetmeye davet ederek, konut tasarımını zamanımızın en acil ve karmaşık sorunlarından biri olarak vurgulamaktadır. Şehirde cömert kamusal alan ve doğa gibi önemli ilkelerin ilk uygulayıcılarından biriydi. - Farshid Moussavi RA, 2022 Kraliyet Akademisi Mimarlık Ödülleri Jüri Başkanı.

Kraliyet Akademisi Mimarlık Ödülleri

Kraliyet Akademisi ayrıca, mimarlığın gelecekteki potansiyelini vurgulayan yeni fikirleri kutlayan Kraliyet Akademisi Dorfman Ödülü'ne aday gösterilen dört mimarlık uygulamasını da duyurdu. İngiliz stüdyo Apparata, Japon uygulamalı nokta mimarları, Peru merkezli kar amacı gütmeyen kuruluş Semillas ve Hintli mimarlık firması Wallmakers seçildi. Kazanan, uygulamalarının gelişimini desteklemek için 10.000 £ para ödülü alacak.

2022 Mimarlık Ödülleri

Bu yılki Kraliyet Akademisi Mimarlık Ödülü jürisine Farshid Moussavi başkanlık ediyor. Jürinin diğer üyeleri arasında Aga Khan Mimarlık Ödülü Direktörü Farrokh Derakhshani, Pulitzer ödüllü yazar Hisham Matar, sanatçı Cornelia Parker, Pennsylvania Üniversitesi Çağdaş Sanat Enstitüsü Direktörü Zoë Ryan ve Peter St John , mimar ve Caruso St John Architects'in kurucu ortağı yer alıyor. 
Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)