​Gateway Arch​: Fütüristik Kemer​

Bu anıt kemer ziyaretçileri yapının zirvesine kadar taşıyan farklı bir asansör sistemine sahiptir. Kemerin içerisinde biri kuzey biri güney ucunda olmak üzere iki asansör sistemi bulunur.

Amerika’nın  Missouri eyaletine bağlı St. Louis  kentinde yer alan Gateway,  Jefferson Ulusal Anıtı’nın merkezinde yer alan bir anıt kemerdir. Finlandiyali mimar Eero Saarinen tarafından  tasarlanan kemer Missisipi nehrinin kıyısında yer alır.Ülkenin batıya doğru genişlemesini simgelerken Amerikan mimarlık pratiğini de modern mimariyle tanıştıran fütüristik bir marka  olmuştur.  

Bu anıt kemer aynı zamanda ziyaretçileri yapının zirvesine kadar taşıyan farklı bir asansör sistemine de sahiptir. Kemerin içerisinde biri kuzey biri güney ucunda olmak üzere iki asansör sistemi bulunur.

Yatay silindir bölmelerden oluşan vagonlara yerleşen ziyaretçiler bu asansör sistemiyle yapının eğimli izinden giderek en yüksek noktadan manzaraya erişebilmektedirler. Kavisli kemerin tepesine yükselen asansör sistemi ziyaretçilerin 630 metre yükseklikten manzarayı görmelerini sağlar. Ayrıca kompartman kapılarında asansör yolculuğu boyunca kemerin iç yapısını ve manzarayı izlemelerine imkan veren cam pencereler bulunur.  Tasarımında matematiksel hassasiyetler göz önünde bulundurulan sembolik kemer sade ve basit estetik yaklaşımıyla Amerikan anıtlarının geleneğini fütüristik bir şekilde yorumlanmış biçimidir.Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)