Perkins & Will'in Gateway Projesi

Nüshet Çamuşoğlu / nushet@ekoyapidergisi.org
Perkins & Will, British Columbia Üniversitesi için Gateway Projesi'nin inşaatına yeni başladı. Proje kampüse ana giriş noktasının yanı sıra Hemşirelik, Kinesiyoloji, Dil Bilimi ve üniversitenin sağlık klinikleri için yeni merkez olarak hizmet verecek. Bu proje çevredeki manzaradan ilham alıyor ve nesillerdir bu bölgelerde yaşayan Musqueam halkı tarafından bilinir. 

Esasen proje, yapının tüm zemin katını çevredeki ormanın geçirgen bir uzantısı olarak ele alarak içe doğru çekmeye çalışır. Tasarım Musqueam halkının davetkar ruhundan ilham aldı ve UBC kampüsünün giriş noktasında bu misafirperver enerjiyi sergiliyor. Bir ormanın içinden geçiyormuş hissini uyandıran proje, yapının iç kaplaması boyunca yerel ahşabın yanı sıra binanın genel olarak ahşap yapısını da kullanıyor. Tüm zemin katın dışı terakotadan olacak ve bu daimi ilhamı ve çevredeki yapıyla bağlantıyı daha da vurgulayacak.

Perkins & Will'in Gateway Projesi

Gateway Projesi'nin merkezinde altı katlı bir atriyum, "önce orman" yaklaşımını doğruluyor ve görüş hattını kuşatan orman olarak çerçeveliyor. İnsan vücudunun bu devasa doğal sistemlere ölçek olarak entegrasyonu genel refah ve sağlık temasına da katkıda bulunur. Binanın bölgenin yerli peyzajını daha da vurgulayarak yoldan ötelenmesi planlanıyor.

Perkins & Will'in Gateway Projesi

Alanda barındırılan bölümler ağırlıklı olarak sağlık ve zindeliğe odaklandığından bu tasarım düşüncesine entegre edilmiş. Açık özellikli bir merdiven tüm atriyumu topluluk ve duraklama merkezi olarak sarar. Bu özellik hareketin ve aktif tasarımın önemine vurgu yapar. Proje ayrıca cinsiyete dayalı olmayan sağlıklı yaşam merkezlerini, bina boyunca aile odalarını ve kapsayıcı toplulukları destekleyen erişilebilir tuvalet ve duş olanaklarını da içeriyor. 

Perkins & Will'in Gateway Projesi

Proje üniversitenin gelenek, saygı, bilgi, kapsayıcılık ve sürdürülebilirlik gibi yüksek değerlerinin bir yansımasıdır. Musqueam halkları ve yöresel tekniklerle yapılan çalışma sayesinde her bir değer ortaklaşa ele alınmış. Bina özenle seçilmiş tasarım kararlarıyla bu değerleri somutlaştırıyor. Örneğin insan vücudunun ölçeği bir bedenin nasıl geldiği, dolaştığı, faaliyetlere katıldığı ve alanı nasıl deneyimlediği yoğun olarak ele alınır.

Sürdürülebilirlik ve kapsayıcılık değerlerine bağlı kalmak projenin almayı hedeflediği aşağıdaki sertifikalardır. Gateway Projesi LEED V4 kapsamında Altın Sertifika almaya hazırlanıyor. Projenin kapsayıcı ve erişilebilir tasarım için Rick Hansen Foundation Accessibility Certification programı (RHFAC) aracılığıyla Altın Dolaşımı'nı alması da bekleniyor. Son olarak proje  Canadian Green Building Council programından net sıfır karbon sertifikası almaya çalışacak.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)