Geçmişten Hareketli: Interloop

Avustralyalı çağdaş sanatçı ve heykeltraş Chris Fox, Sdyney CBD'de Wynyard Station'ın içindeki yürüyen merdivenlerin üzerinde asılı halde bulunan Interloop adını verdiği özel bir kurulum gerçekleştirdi. Sanatçı Fox'un bu çalışması, 1931 yılında inşa edilen tarihi ahşap basamaklı Wynyard yürüyen merdivenlerini fiziksel olarak yeniden yorumlayarak bir heykele dönüşümünü ifade ediyor.

İlk olarak 1931 yılında kurulan, Sydney'nin taşıtlarına sekiz yıldan fazla bir süredir hizmet veren tarihi ahşap yürüyen merdivenler,  yolculuk ve seyahat duygusuna dair özel anlama sahip... Interloop  da buna ithafen, kısmen, orijinal yürüyen merdivenleri andırmaktadır. 

Heykeltraş sanatçı Fox kurulumu şöyle açıklıyor: '' Dün ve yarını birbirine bağlayan Interloop sanat ve mimarlık arasındaki kavramsal ve maddi sınırları sorgulamaktadır. Eser, insanların hareket halindeyken bir yürüyen merdiven üzerinde durgun olduğu fikrini araştırıyor ve hareket esnasında meydana gelen bir duraklama anına izin veriyor. Heykel, bu durumdaki insanlarla rezonansa girerek geçen ve şimdi geri araya gelen tüm yolculuklara atıfta bulunuyor.''

Büyük ölçekli heykel projesini hayata geçiren Sydney ve NSW için önemli bir dönüm noktası olan  Interloop , kentin tarihi kimliğinin korunmasına ve kutlanmasına yardım ederken, aynı zamanda geleceğini de göz önünde bulunduran önemli bir miras sağlamaktadır.

Binanın iki ucu arasında asılı duran Interloop, elli metre uzunluğunda, beş ton ağırlığındadır. Interloop  244 adet ahşap basamağın orjinal yürüyen merdivenler üzerine doku oluşturarak geçmişe saygı ile geleceğe olan merakın bir aradalığını göstermektedir.

Tasarım ve mühendisliği 6 ayı süren heykelin kaynaklarının üretilmesi 12 hafta kurulumu ise 48 sat sürmüş.  Interloop  yüksek mukavemetli deniz sınıfı alüminyumdan üretilmiştir ve Wynyard Station'a kurulan yeni çelik kirişler ile askıya alınmıştır. Orijinal yürüyen merdivenlerden çıkan ahşap basamaklar, alüminyum yüzey akordeon biçimine göre yenilenmiştir. 

Proje Künyesi:

Proje Adı:Interloop

Mimari & Tasarım: Studio Chris Fox,  COX Architecture 

Fotoğraf: Josh Raymond

Bölge/ Yıl: Sydney, Avustralya/ 2017 

Kaynak: archello


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)